Gürsel Tekin'den Muammer Güler ve Kadir Topbaş hakkında suç duyurusu

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 322 kez okundu

İSTANBUL (CİHAN)- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Esenyurt'ta kaçak

Gürsel Tekin'den Muammer Güler ve Kadir Topbaş hakkında suç duyurusu
İSTANBUL (CİHAN)- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Esenyurt'ta kaçak yapıya göz yumarak görevlerini kötüye kullandıkları gerekçesiyle aralarında İçişleri Bakanı Muammer Güler ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da bulunduğu bazı isimler hakkında suç duyurusunda bulundu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunan Gürsel Tekin, İçişleri Bakanı Muammer Güler, eski İçişleri Bakanları Abdülkadir Aksu, Beşir Atalay, İdris Naim Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ve Esenyurt Belediyesi yetkilileri hakkında ‘imar kirliliğine neden olmak, görevi kötüye kullanmak ve İmar Kanunu’nu ihlal’ suçlarından dava açılmasını talep etti.

5 sayfalık dilekçede, “Son günlerde basında sıkça rastlanan haberlere göre, 2009’da hazine toplamda 33 bin metrekare araziyi Esenyurt Belediyesi’ne terk etmiştir. Terk etme sebebi burada kamu yararına tesisler yapılmasının istenmesidir. İmar planında belediyeye terk edilen alanlardan biri sağlık tesis alanı, diğeri devlet hastanesi bir diğeri de rehabilitasyon merkezi alanı olarak görülmektedir. Esenyurt Belediyesi tarafından hazinenin kamu yararına terk ettiği alan önce kendi adına tapuya tescil ettirildi, ardından da kat karşılığı ihaleye çıkarıldı.” ifadeleri yer aldı.

Hazinenin devlet hastanesi, rehabilitasyon merkezi yapılsın diye belediyeye terk ettiği ancak belediyenin kendi malıymış gibi ihaleyle sattığı arazide bir rezidans projesi uygulandığının iddia edildiği dilekçede, bu nedenle ilçe halkının kamusal hizmetten yoksun bırakıldığı öne sürüldü.

Esenyurt’ta yaşanan imar yolsuzluğunun birinci derecede sorumlularının Necmi Kadıoğlu ve Kadir Topbaş olduğu belirtilen dilekçede, “Esenyurt ilçesinde mevcut imar planları ile ilgili durum örtüşmemektedir. İlçedeki binaların çoğu kaçak durumdadır. Burada imar yolsuzluğu, imar kaçakçılığı hat safhadadır. Bunun yanı sıra İstanbul’da Esenyurt’un da içinde bulunduğu 39 ilçe bulunmaktadır. Bu ilçelerde İmar Kanunu’na göre otopark ücreti olarak vatandaştan para alınmasına rağmen ücretsiz yararlandırılacak bölge otoparkı yapılmaktadır. Bu hususta bir de otopark yolsuzluğu ortaya çıkmaktadır.” denildi.

Dilekçede şu ifadeler yer aldı: “Ancak İstanbul’un 39 ilçesinde bugüne kadar otopark için toplanan paralarla ücretsiz kullanılacak ilçe otoparkları yapılmamıştır. İmar Kanunu’na göre ve otopark yönetmeliğine aykırı olarak vatandaştan toplanan otopark paraları ile ücretsiz kullanılacak otoparklar yapmayan belediye ve toplanan meblağın amacı kapsamında kullanılıp kullanılmadığını denetlemeyen İçişleri Bakanlığı’nın bu meblağlar üzerinde sorumluluğu söz konusudur.”

Tekin dilekçede, “Kaçak yapılaşmaya göz yuman yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunmak başta İstanbullu bir vatandaş olarak ve bir İstanbul milletvekili olarak duyarsız kalamayacağım bir konudur ve bu konu hakkında suç ihbarında bulunma gereği doğmuştur.” dedi.

Adiliye çıkışında soruları cevaplayan Tekin, “İstanbul milletvekilleri olarak İstanbul’da son dönemlerde organize imar yolsuzlukları ile ilgili suç duyurusunda bulunduk. Başbakan ‘bizim dönenimizde yolsuzluk bitti’ dedi. İnsafa davet ediyorum kendisini. Başbakana ben İstanbul’daki organize yolsuzluklarla ilgili harita gönderdim. Önümüzdeki günlerde reklam ve ihale yolsuzlukları ile ilgili karşınıza çıkacağız. Namuslu savcıların talebimizi yerine getirmesini istiyoruz.” diye konuştu.

Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlamak istemeyen Tekin, “Süreç çok önemli. Süreçle ilgili Genel Başkanımız düşüncelerini yarın söyler. Hiçbir şey bu organize işleri kapatmamalı.” ifadelerini kullandı.

Adliye çıkışı vatandaşlarla Tekin arasında ilginç diyaloglar da yaşandı. Tekin bir vatandaşa, “Sesinizi çıkarın, korkmayın. Ne zamandan beri namuslu adamlar hırsızlardan korkmaya başladı?” dedi. Bunun üzerine vatandaş “Kim korkuyor ki” karşılığını verdi.
CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x