Bin yıllık Mervani Mescidi’nin sergi salonuna dönüştürülmesine halk tepkili

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 142 kez okundu

DİYARBAKIR (CİHAN)- Diyarbakır'da 1930 yılında ibadete kapatılan tarihi Mervani Mescidi, şimdi de sergi

Bin yıllık Mervani Mescidi'nin sergi salonuna dönüştürülmesine halk tepkili
DİYARBAKIR (CİHAN)- Diyarbakır'da 1930 yılında ibadete kapatılan tarihi Mervani Mescidi, şimdi de sergi salonuna dönüştürülüyor. Yıllardır kurs, teşhir salonu ve atölye olarak kullanılan Diyarbakır surlarındaki tarihi Mervani Mescidi'nin İslam eserleri sergisine dönüştürülmek istenmesi tepki gördü. Diyarbakırlılar, tarihi yapının restore edilmesinin güzel bir gelişme olduğunu ancak tarihi yapının ibadethane olarak kullanılmasının daha güzel olacağını ifade etti.

Diyarbakır'da Cumhuriyet döneminde satılan, kapatılan ve yıktırılan yapılardan biri olan Mervani Mescidi, 87 burçtan biri olan Dağkapı Burcu'nda bulunuyor. 1930 yılından beri ibadete kapalı olan mescid, geçtiğimiz aya kadar birinci katı sanat galerisi, ikinci katı ise meslek edindirme kursu olarak kullanılıyordu. Diyarbakır Valiliği 'Dağkapı Burçlarının Onarımı ve İşlevlendirilmesi' projesi kapsamında Mervani Mescidi'nin de bulunduğu burçları restore etmeye başladı. Diyarbakır'ın kültürel mirasının korunması ve turizme açılması amacıyla yürütülen projenin finansmanı Karacadağ Kalkınma Ajansı Turizm Mali Destek Programı kapsamında karşılanıyor. Diyarbakır Valiliği tarafından proje ile ilgili yapılan açıklamada, Dağkapı Burcu'nun restorasyondan sonra bir bölümünün tanıtım bürosu, diğer bölümlerinin ise geleneksel el sanatları satış merkezi ve sergi salonu olarak faaliyet göstereceği belirtilmişti.

Mervani Mescidi’nin, sergi salonuna dönüştürülecek olmasına tepki gösteren Diyarbakırlılar, mescidin, orijinal haline kavuşturularak yeniden ibadethaneye çevrilmesi gerektiğini dile getirdi.

Ahmet Kul, “Ben daha önemli buluyorum. İbadet etmek, namaz kılmak daha iyidir. Ben daha önemli buluyorum.” dedi.

Şükrü Tekin de “Burası Diyarbakır’ın sur bedeni diyoruz. Aslı neyse o olsa daha makbule geçer bence. Buranın onarımı tertemiz oldu, gördüğünüz gibi onarımdan da geçti. Aslı neyse aslına döndürülse daha makbule geçer. Diyarbakır’ı temsil eden de surlarımızdır. Dışarıdan gelen arkadaşlarımız dostlarımız surlara gidip geliyorlar. Bizi tanıtan surlarımızdır. Aslı neyse onda kalsa. Mescit olsa daha güzel olur.” şeklinde konuştu.

Musa Kaymak ise “Cami olarak istiyoruz, istiyoruz, istiyoruz. Orası daha iyi olur. Görünüşü de güzel. Yabancısı da gelir görür.” diye konuştu.


CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x