Köylüler kazma kürek kuşandı, kar altında peynir arıyor

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 199 kez okundu

BİTLİS (CİHAN)- Bitlis merkeze bağlı Yolalan beldesindeki köylüler, bu günlerde kar altında yaz

Köylüler kazma kürek kuşandı, kar altında peynir arıyor
banner136
BİTLİS (CİHAN)- Bitlis merkeze bağlı Yolalan beldesindeki köylüler, bu günlerde kar altında yaz sıcağında bozulmasın diye bahçeye gömdükleri peynir küplerini arıyor.

Kış mevsiminde yoğun kar yağışının görüldüğü Bitlis, Mart ayının yaşandığı bu günlerde hala kar altında. Bu yıl da çetin bir kış geçiren Bitlisliler, bu günlerde kazma kürek kuşanıp yaz aylarında sıcak havalarda bozulmasın diye bahçelerinde toprak altına gömdükleri peynir küplerini bulmak için hummalı şekilde çalışıyor.

Merkeze bağlı Yolalan beldesinin Kale Mahallesi'ndeki köylüler, peynirleri tükenince çareyi, yazın gömdükleri ancak yoğun kar yağışı nedeniyle 3 metre karın altında kaybolan peynir küplerini aramakta buluyor. İnsan boyunu aşan kar kütlelerini sırasıyla kazma ve küreklerle kazan köylüler, gömdükleri peynirleri bulmakta zorlanıyor. Ekip olarak saatlerce bahçede kar altındaki peynirlerin yerini tespit etmeye çalışan köylüler, yeri tespit ettikten sonra sırasıyla kazma ve küreği alarak yeri kazmaya koyuluyor. Saatlerce süren kazma işlemi ardından köylüler ulaştıkları peynir bidonlarını yeraltından çıkarıyor. Yeraltından çıkarılan ilk peynir küpünü açarak kar üstünde kahvaltı yapan köylüler, kahvaltı molasından sonra diğer köylülerin kar altında kaybolan peynirlerini bulmak için çalışmaya koyuluyor.


CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x