Jandarmadan termal kameralı akaryakıt operasyonu

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 120 kez okundu

İSTANBUL (CİHAN)- İstanbul Boğazı ve Marmara Denizi’nde akaryakıt kaçakçılığı yapıldığı yönündeki istihbarat bilgilerinden

Jandarmadan termal kameralı akaryakıt operasyonu
İSTANBUL (CİHAN)- İstanbul Boğazı ve Marmara Denizi’nde akaryakıt kaçakçılığı yapıldığı yönündeki istihbarat bilgilerinden yola çıkan jandarma ekipleri, İstanbul, Kocaeli, Yolova ve Zonguldak’ta 30 kişiyi gözaltına aldı. Jandarmanın denizde yaptığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin termal kameralarla destek verdiği operasyon saniye saniye kameralara yansıdı.

Akaryakıt kaçakçılığı ile ilgili alınan bazı bilgiler üzerine, Marmara Denizi ve İstanbul Boğazı’ndaki gemilerden kaçak yollarla akaryakıt alınarak karaya çıkarıldığı iddiasını araştıran İstanbul Jandarma Komutanlığı ekipleri, soruşturma başlattı. Bulgaristan ve Romanya gibi ülkelerden yurda girişi yasak olan 'Lco' isimli bir maddenin getirildiği iddiası üzerine jandarma timleri harekete geçti. Denizdeki operasyon için Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerine de ‘hazır olun’ talimatı verildi.

Jandarmanın soruşturma kapsamında daha önce 15 ayrı ara operasyon yaparak 5 bin 275 ton kaçak akaryakıt ele geçirdiği ve 7 tanker ile 11 tekneye de el koyduğu açıklandı.

Şüphelilerin takibini yapan ekipler, bazı ilginç bilgilere de ulaştı. İstanbul Boğazı ve Marmara Denizi’ndeki radarlara yakalanmamak için önlem alındığı ortaya çıktı. Buna göre seyir halindeki gemilere alabora olmayı göze alarak özel yapım deniz araçlarıyla yanaşıldığı ve akaryakıt transferinin bu şekilde yapıldığı belirlendi. Pendik Limanı, Kumkapı bölgesi ve Küçükçekmece’deki bazı alanları mercek altına alan jandarma ekipleri operasyon için düğmeye bastı. 4 ilde eş zamanlı operasyon yapan ekipler, 30 kişiyi gözaltına aldı. Yapılan aramalarda 3 tabanca, 1 adet sahte avukat kimliği, 1 adet sahte MİT kimliği, 3 adet sahte askeri kimlik kartı ile 1 adet jammer cihazı ele geçirdi.

Jandarma kameraları tarafından an be an kaydedilen operasyonda ekiplerin şüphelilere ait deniz araçlarına çıkması ve yapılan aramalar da görüntülere yansıdı. Gözaltına alınan 30 şüpheli, jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x