"Akil Adamların iç tüzükte nereye bağlanacağı konusunda tereddütlerim var"

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 155 kez okundu

ANKARA (CİHAN)- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, oluşturulması düşünülen 'Akil

ANKARA (CİHAN)- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, oluşturulması düşünülen 'Akil Adamlar Komisyonu'nun Meclis İç Tüzüğü'nde nereye bağlanacağı konusunda tereddütleri bulunduğunu söyledi. Terör örgütü PKK'nın sınır dışına çıkmasıyla ilgili yeni bir yasal düzenleme konusunda ise Şahin, yeni bir düzenlemeye ihtiyaç olmadığını, konunun Etkin Pişmanlık Yasası çerçevesinde düşünülebileceğini ifade etti.

    AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Ankara Genç İşadamları Derneği (ANGİAD) yönetimini AK Parti Genel Merkezi'nde kabul etti. Derneğin yeni anayasa taslağından faydalandıklarını dile getiren Şahin, 4 siyasi partinin mutabakatıyla komisyon kurulduğunu hatırlatarak mutabık olunan maddeler bulunduğunu, zor bir iş yaptıklarını ancak önemli mesafeler aldıklarını vurguladı.

    Geçen hafta komisyonun Nevruz kutlamaları sebebiyle çalışmalara katılamadığını belirten Mehmet Ali Şahin, bugün çalışmaların yeniden devam edeceğini, tam bir mutabakat olmasa bile kısmi mutabakatın bile önemli olduğunun altını çizdi.

    Ankara Genç İşadamları Derneği Başkanı Abdullah Değer ise hükümetin başlattığı çözüm sürecini desteklediklerini vurgulayarak kendisinin Mardinli olduğunu ve çok sıkıntı çektiklerini kaydetti. Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplayan Şahin, Akil Adamlar Komisyonu'nun kurulmasına yönelik bir soruya TBMM'nin çalışmalarını anayasa ve iç tüzüğe göre yaptığını hatırlattı.

    Hangi komisyonun kurulacağının iç tüzükte yazılı olduğunu ve araştırma, soruşturma komisyonlarının da kurulabileceğini anlatan Şahin, Akil Adamlar Komisyonu'nun kurulmasının iç tüzükte nereye bağlanacağı konusunda açıkça tereddütleri olduğunu vurguladı.

    Bu konuda Başbakan ile Adalet Bakanı'nın açıklamalar yaptığını belirten Şahin, TBMM'nin dışında sivil bir anlayışla böyle bir komisyonun kurulmasını düşündüklerini tahmin ettiğini aktardı. Henüz konuyu görüşmediklerini dile getiren Şahin,
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x