Tarihi kütüphaneler yenileniyor

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 68 kez okundu

İSTANBUL (CİHAN)- İstanbul İl Özel İdaresi, tarihi kütüphaneleri ve paha biçilemez büyük arşivleri

Tarihi kütüphaneler yenileniyor
İSTANBUL (CİHAN)- İstanbul İl Özel İdaresi, tarihi kütüphaneleri ve paha biçilemez büyük arşivleri yenileyerek gelecek nesillere armağan ediyor.

İstanbul İl Özel İdaresi, tarihi kütüphane ve arşivleri yenilediklerini açıkladı. Konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre, Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nin yenilenme çalışmaları yüzde 95 oranında tamamlandı. Çalışmalar kapsamında yaklaşık 5 milyon lira harcandı. Kütüphanenin, yenilenme çalışmaları tamamlandığında sergi ve konferansların yapıldığı bir kültür merkezi olarak da hizmet vereceği belirtildi. Açıklamada, İstanbul Müftülüğü’nde bulunan Meşihat Arşivi'ndeki defter ve belgelerinin de elektronik ortama aktarıldığı ifade edildi.

Restorasyon çalışmaları devam eden diğer kütüphaneler ise şöyle: Sultanahmet Meydanı’ndaki I.Mahmut Kütüphanesi, Laleli semtindeki 17. yüzyıldan miras kalan Koca Ragıp Paşa Kütüphanesi, Beyazıt’ta bulunan Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi’nin elektrik tesisatı çalışmaları ve Üsküdar Sahili’ndeki Şemsi Paşa Halk Kütüphanesi.
CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x