İzmir'de iki yıl önce yanan alana 1 milyon fidan dikildi

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 113 kez okundu

İZMİR (CİHAN)- Şifa Üniversitesi, Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası kapsamında, Gümüldür Ürkmez’de

İzmir'de iki yıl önce yanan alana 1 milyon fidan dikildi
İZMİR (CİHAN)- Şifa Üniversitesi, Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası kapsamında, Gümüldür Ürkmez’de fidan dikim şenliği düzenledi. DOĞADER ve İzmir Orman Bölge Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen faaliyetle 2011 yılında yanan 640 hektarlık orman alanının son 15 hektarı da fidanlarına kavuştu. Böylece iki yıl önce yanan alana, toplam 1 milyon fidan dikilmiş oldu. Ürkmez Orman Kampı karşısındaki ağaçlandırma alanında düzenlenen törene İzmir Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın, Şifa Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarsılmaz, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, DOĞADER Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Gündüz, üniversite çalışanları ve öğrencileri, Şifa Üniversitesi Hastanesi çalışanları, DOĞADER üyeleri ve aileleri katıldı.

Törenin açılışında konuşan DOĞADER Başkanı Gündüz, genç bir dernek olmalarına rağmen dördüncü fidan dikme şenliğini düzenlediklerini söyledi. Derneğin de diktiği fidanlar gibi hızla büyüdüğüne dikkat çeken Gündüz, “İnşallah diktiğimiz fidanlar, yıllar içinde büyüyerek hektarlarca ormana dönüşecek. Bugüne kadarki ağaçlandırma çalışmalarında bize her türlü desteği sunan İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’ne ve Şifa Üniversitesi’ne teşekkür ederim.” dedi.

'BELÇİKA TOPRAKLARI KADAR ALAN AĞAÇLANDIRDIK'

İzmir Orman Bölge Müdürü Aydın ise sivil toplum kuruluşlarının ağaçlandırmaya verdiği desteğe dikkat çekti ve bunun kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi. Fidanların gelecekte temiz hava, temiz su ve erozyondan korunmuş topraklar olarak geri döneceğini belirten Aydın, “İzmir Bölge Müdürlüğü olarak son beş yılda 2 milyon 420 bin hektar alanı ağaçlandırdık. Bu da neredeyse Belçika’nın toprak büyüklüğüne eşit bir alanı ifade ediyor. Türkiye’de orman varlığı artıyor ama yetmez. Orman bakımından zengin ülkeler arasında sayılmamız için ülke topraklarımızın yüzde 30-35’inin orman olması gerekiyor. Bizim orman alanımız, şu anda yüzde 27. Hem devletin hem de sivil toplum örgütlerinin desteğiyle bu hedefleri yakalayacağımıza inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Fidan dikmenin ve ağaçlandırmanın önemine değinen Rektör Yardımcısı Sarsılmaz da bu mücadeleye destek veren herkese teşekkür etti. Dikilecek bir fidanın, nesiller boyu insanlığa hizmet ettiğini vurgulayan Prof. Dr. Sarsılmaz, hem bugün yaşayanlar hem de gelecekte yaşayacak kuşaklara hizmet etmek isteyen herkesin fidan dikmesini tavsiye etti.

Konuşmaların ardından hanım katılımcılar arasında tatlı yapma, çocuklar arasında ise yumurta taşıma, halat çekme ve çuval yarışmaları düzenlendi. CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x