Çin’de Türk Kültür Yılı başlıyor

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 311 kez okundu

PEKİN (CİHAN)- Çin’de 2013 Türk Kültür Yılı etkinlikleri başlıyor. Bu kapsamda başkent Pekin’deki

Çin'de Türk Kültür Yılı başlıyor
banner136
PEKİN (CİHAN)- Çin’de 2013 Türk Kültür Yılı etkinlikleri başlıyor. Bu kapsamda başkent Pekin’deki Çin Kültür Bakanlığı binasında bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Murat Salim Esenli ve Çin Kültür Bakanlığı Kültürel Dış İlişkiler Ofisi Genel Müdürü Bayan Hou Xianghua birer konuşma yaptı.

Gazetecilerin sorularını cevaplayan Türk yetkililer, söz konusu etkinliklerin önemine işaret ederek, etkinliklerle iki ülke halklarının birbirlerini daha iyi tanıyacağını belirtti.
Büyükelçi Esenli, Çinliler için turist vizesi şartı olan 5 kişilik grup sayısını 2’ye düşürdüklerini ve Türkiye’ye gitmenin diğer ülkelere göre daha kolay olduğunu ifade etti.

Toplantının ardından Türk gazetecilere konuşan Esenli, Çin’de gerçekleştirilecek olan Türk Kültür Yılı sayesinde yaklaşık 1,4 milyar nüfuslu bu ülkeye Türk kültürünü tanıtma fırsatı bulduğumuzu söyledi. 42 yıllık Türkiye-Çin diplomatik tarihinde bir ilkin yaşanacağına vurgu yapan Esenli, Çin’de ilk defa bu kadar büyük çapta bir kültür faaliyetinin düzenleneceği belirtti.

Amaçlarının Türkiye’nin Çin’de doğru algılanmasını sağlamak olduğuna dikkat çeken Büyükelçi, Aralarında Çin’in kuzeybatısındaki Uygur bölgesinin de olduğu ülkenin 12 farklı şehrinde çeşitli faaliyetlerle Türk kültürünü tanıtmaya çalışacaklarını kaydetti.
Mehter takımını getirmeyi öngördüklerini ifade eden Esenli, bu faaliyet için havaların ısınması bekleyeceklerini, bunun sebebinin de mehter takımının açık alanda gösteri yapmasının daha cazip olduğuna değindi. Mehter takımının resmi geçit töreni gibi yürümesi gerektiğinin altını çizen Türk Büyükelçi, mehterin halkın çoğunlukta olduğu geniş parklarda gösteri yapmasını uygun bulduklarını ve düşüncülerinin bu yönde olduğunu aktardı.

Esenli, etkinlikler kapsamında ayrıca Çin’de Anadolu Uygarlıkları Sergisi’nin açılacağı, Türk filmlerinin Uluslararası Pekin Film Festivaline katılacağını, Türk yemekleri haftası ile bir defile düzenleneceğini ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın bir dizi konser vereceği bilgisini verdi.

SARAYDAN KIZ KAÇIRMA OPERASI İLK KEZ YABANCI BİR GRUPLA ÇİNLİLERLE BULUŞUYOR

Türkiye’nin Pekin’deki Kültür ve Tanıtma Müşaviri İlknur Yiğit ise
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x