Başbakan Erdoğan, Menderes’in demokrasi mitingi yaptığı Çifteler’den seslendi

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 302 kez okundu

ESKİŞEHİR (CİHAN)- Başbakan Erdoğan, Eskişehir ziyaretinin ikinci gününde ilçelerde halkla buluştu. Eski başbakanlardan

Başbakan Erdoğan, Menderes'in demokrasi mitingi yaptığı Çifteler'den seslendi
ESKİŞEHİR (CİHAN)- Başbakan Erdoğan, Eskişehir ziyaretinin ikinci gününde ilçelerde halkla buluştu. Eski başbakanlardan merhum Adnan Menderes’in 1948'de Türkiye'nin İlk 'Demokrasi Mitingini’ yaptığı Çifteler ilçesinde halka seslendi. Menderes gibi kendilerinin de yola çıkarak iktidar da 10 yıl 5 günü aştıklarını belirten Erdoğan, “Biz Ferhat, siz de Şirinsiniz. Dağları deldik. Hamdolsun çoğu gitti azı kaldı.” ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan, eski Başbakanlardan merhum Başbakan Adnan Menderes ve Cumhurbaşkanı Celal Bayar ile birlikte 1948'de Türkiye'nin İlk 'Demokrasi Mitinginin’ yaptığı Çifteler İlçesi’ni ziyaret etti. Tam adıyla, 'Adli Teminat fikir ve prensibi mitingi' olan ve 1948 yılının 1 Mayıs günü Sakaryabaşı’nda gerçekleşen coşkulu mitinge çevre illerden de olmak üzere 20 bin kişi katılmıştı. Sakarya Nehri’nin doğdu yer olan, aynı zamanda Sakarya Şiir’ine de konu olan ve bu nedenle ‘Sakarbaşı’ ismiyle anılan bölgede yapılan miting’de Celal Bayar İle Adnan Menderes halka hitap etmiş ve demokrasi’ye vurgu yapmıştı.

Başbakan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, tek partili dönemin ilk mitinginin Çifteler ilçesi’nde yapıldığını hatırlattı. Başbakan Erdoğan, ”Burada Menderes ve arkadaşları çok partili dönemin demokrasi adına yapılan ilk adımını attı. Menderes bu ülkede 10 yıl 5 gün başbakanlık yaptı. Bizde yola çıktık ve hiç aralıksız 10 yıl 5 günü aştık. Ama bunu sizin için yaptık. Sizde bizim arkamız da durdunuz. Yürüyün dediniz ve yürüdük. Ferhat gibi aştık. Biz Ferhat, siz de Şirinsiniz. Dağları deldik. Hamdolsun çoğu gitti azı kaldı.” dedi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x