Usta gazeteci Nuriye Akman üniversite sınavına girdi

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 115 kez okundu

İSTANBUL (CİHAN)- Zaman Gazetesi köşe yazarı Nuriye Akman, bir milyon öğrenciyle birlikte Yüksek

Usta gazeteci Nuriye Akman üniversite sınavına girdi
İSTANBUL (CİHAN)- Zaman Gazetesi köşe yazarı Nuriye Akman, bir milyon öğrenciyle birlikte Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) ter döktü. Soruların beklediğinden kolay olduğunu aktaran Akman, sınav sisteminin değişmesi gerektiğini söyledi.

Üniversiteye girişte birinci aşama sınavı olan YGS’ye Gazeteci-Yazar Nuriye Akman da katıldı. Köşe yazısına taşımak için deneyim amaçlı sınava girdiğini belirten Akman, dershaneye gidip ders çalıştığını da söyledi.

Bugünkü sınavının güzel geçtiğini ifade eden Akman, “Sınav stresini hissedebilmek, çocukların nelerle karşılaştıklarını anlayabilmek ve bu süreçte nelerle karşılaştıklarını bilmek için sınava girdim. 38 yıl önce bu sınava ilk defa giren bir kişiye bunları yaşatmak ilginç olur diye düşünüldü. Sınava çok hazırlandım diyemem ama bir dershaneye giderek gözlem yaptım. Öğrencilerin nasıl çalıştığını, öğretmenlerin ne zorluklarla karşılaştıklarını bizzat gözlemledim. Sınav beklediğimden kolaydı. Çünkü ben gözümde çok büyütmüştüm sebebi de 38 yıldır hiç bu tür konularla ilgilenmedim. Özgür bir düşünce tarzımın olması, seçeneklerle sınırlı olmamam çok büyük bir özgürlükmüş. O yüzden çok korkuyordum ama çok zorlanmadım.” dedi.

Sınav sisteminin değişmesi gerektiğini belirten Akman, “Bu sistem hakikaten çocukları çok hırpalayan bir sistem. Bu sınav sistemi çok doğru bir sistem değil. Çocukların kişiliklerine uygun meslek seçmelerine hiç yardımcı olmayan bir sistem. Tam tersine suları tersine akıtan bir sistem. O yüzden bence, lisede rehberlik hizmetlerine çok daha ağırlık verilmeli. Daha lisedeyken çocukların hangi mesleğe uygun olduğu anlışılıp ona göre yönlendirilmeli. Duygusal zekayı hiç ölçmeyen bir sistem, sadece IQ’ya bakan bir sistem. O yüzden değişmesi gerekir diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.
CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x