Denizdeki ‘hayalet ağlar’ temizlenecek

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 105 kez okundu

ANKARA (CİHAN)- Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ekosistem üzerindeki baskının azaltılması amacıyla Gökova Körfezi'nde

Denizdeki ‘hayalet ağlar' temizlenecek
ANKARA (CİHAN)- Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ekosistem üzerindeki baskının azaltılması amacıyla Gökova Körfezi'nde denizde bırakılan av araçlarını kaldırmaya hazırlanıyor. Bakanlığın, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ile birlikte yürüttüğü ''Türkiye'nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi' kapsamındaki çalışma başladı.

    Gökova Yelken Kulübü ve Akdeniz Koruma Derneği'nin destekleriyle yürütülecek çalışmalarla, Gökova Özel Çevre Koruma (ÖÇK) Bölgesi'nde denizde terk edilmiş av araçları temizlenecek. Gökova'da balıkçılığa kapatılan 6 alanın etkin ve sürdürülebilir korunması, hayalet ağların deniz ortamından uzaklaştırılarak ekosistem üzerindeki baskının azaltılması hedeflendi.

    DOĞADAN ÇÖZÜNMÜYOR

    Bilimsel çalışmalar, denize terk edilen av araçlarının çoğunun doğada çözünmediğini, pasif olarak avlanmaya devam ettiğini gösteriyor. Bu durum, kullanılan av aracının malzemesi, bulunduğu derinlik, dip coğrafi yapı ve hidrodinamik etkenlere göre 2-8 yıl boyunca devam ediyor.

    Av araçları arasında yer alan ve ''hayalet ağlar' olarak adlandırılan av araçlarının, deniz ekosistemi üzerinde aşırı avcılık kadar baskı oluşturuyor.

    AĞLAR TEMİZLENECEK, BALIKÇILAR BİLİNÇLENECEK

    Balıkçılığa kapatılan alanların ekosistem restorasyonu sürecinde, olumsuz etki oluşturan av araçlarının temizlenmesinin ardından balıkçılar konuyla ilgili bilgilendirilecek.

    Ayrıca sürdürülebilir koruma için iletişim ve veri ağı kurulması da amaçlandı. CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x