BDP’li Demir Çelik: Seçimlerde demokratik siyaseti öne çıkaracağız

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 273 kez okundu

DİYARBAKIR (CİHAN)- BDP Muş Milletvekili Demir Çelik, 2014’te yapılacak yerel seçimlerde demokratik siyaseti

BDP'li Demir Çelik: Seçimlerde demokratik siyaseti öne çıkaracağız
DİYARBAKIR (CİHAN)- BDP Muş Milletvekili Demir Çelik, 2014’te yapılacak yerel seçimlerde demokratik siyaseti öne çıkaracaklarını söyledi. Çelik, “2014 yerel seçimlerine bir yıl kalmışken, demokratik siyasetin öne çıkacağı bilinciyle kendi görevlerimizi, rolümüzü yerine getirmek istiyoruz.” dedi.

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi belediye konferans salonunda yapılan ve 'Özgür Demokratik Yerel Yönetimlerle Demokratik Kurtuluş' adı verilen toplantıya, BDP’li belediye başkanları katıldı. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak’ın, katılacağını belirtmesine rağmen gelmediği toplantıda BDP Muş Milletvekili Demir Çelik, bir konuşma yaptı. Dünyanın hızla değiştiği bir sürece şahitlik yaptıklarını belirten Çelik, “Toplumsal siyasal alanda ciddi alt üst oluşlar yaşanıyor. Katı ulus devlet, üniter devlet yapıları aşılıyor.” diye konuştu.

Diyarbakır’da, Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan’ın açıklamalarının kendileri için ön açıcı yaklaşım olduğunu belirten Çelik, şunları söyledi: “Bölgenin yeniden dizaynı ve şekillendirilmesi noktasında Kürt’e ve Kürt kartına bölgenin ihtiyaç duyması, Kürt siyasal muhalefetinin teslim alınamayacağı, yenilemeyeceğini bölge aktörlerinin görmesi ama aynı zamanda Kürt demokratik siyasetinin neleri gerçekleştirebileceği somut karşılaşacağımız gerçeklikler sistemi, AKP’yi de mevcut sürece zorlamıştır, değişime zorlamıştır. İstemese de mevcut var olan fırsatı kaçırdığında, doğru yaklaşmadığında tarih tarafından da aşılacağı korkusuna kapıldığından da bir nebze de olsa çözüme razı olmuş bir noktaya gelmiştir. Aynı AKP üç ay öncesine kadar dokunulmazlıkların kaldırılmasına, idamın yerine getirilmesine, Kürt sorununun olmadığına kadar bir anlayışı vardı. O günden bugüne çok şey değişmedi. Değişen tek şey tarihi değişimi okuyamamasıydı. Çözümsüzlükteki ısrarın değişmesi her şeyden önce anlamlıdır. Biz AKP’nin samimiyeti ve niyetini sorgular anlayışı üzerinden geleceğimizi kurgulayamayız. AKP egemencidir, hegemoniktir, soruna pragmatist, dönemsel yaklaşır. Kendi çıkarıyla iktidarını korur. Bu, iktidarda olmanın doğası gereğidir. Ama biz ondan bağımsız, ister objektif koşulların zorlaması olsun, ister iyi okunmasından olsun, bizi ilgilendiren boyutu kendi bilincimiz, sahamız ve görev ve sorumluluklarımızdır. Biz AKP’den bağımsız Kürt özgürlük hareketine, önderliğine ve Kürt hareketine, halkına güveniyoruz. Biz de doğru siyaset okur, ona dair sorumluluklarımızı bilince çıkarabilirsek, AKP’yi de değişime zorlayabiliriz ve demokrasiye duyarlı hale getirebiliriz.”


CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x