İZSU'nun Balçova Ilıca ve Urla Tabaklar Deresi’ndeki çalışmaları sürüyor

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 140 kez okundu

İZMİR (CİHAN)- İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, yağışlı havalarda sıkıntı oluşturan derelerde

İZSU'nun Balçova Ilıca ve Urla Tabaklar Deresi'ndeki çalışmaları sürüyor
İZMİR (CİHAN)- İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, yağışlı havalarda sıkıntı oluşturan derelerde ıslah programını sürdürüyor. Çalışmalar kapsamında dere tabanları betonlanıyor, yan duvarlar yükseltilerek korkuluk takılıyor. Böylelikle dereler, yaya ve araçlar için güvenli hale getirilmiş oluyor.

İZSU Genel Müdürlüğü, bu amaçla Ekim 2012’de Balçova Ilıca ve Urla Tabaklar Deresi’nde başlattığı çalışmaları sürdürüyor. Tabaklar Deresi’nin sahil kısmından kaynağına doğru 760 metre, kaynağından itibaren de 770 metre olmak üzere bin 530 metrelik bölümünü kapsayan ıslah çalışmalarında, bugüne kadar derenin memba kısmındaki çalışmalar tamamlandı. Dere tabanı betonlanarak dere kenarlarına taş duvar yapıldı. Sahil kesimindeki çalışmalar da önümüzdeki günlerde başlayacak. Taş duvarların tamamlanmasının ardından dere kenarlarına korkuluk takılacak. Balçova Ilıca Deresi’nde, sahil kısmından kaynağına doğru 3 bin 300 metre uzunluğundaki dere ıslahının membadan Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nden sonraki otoyol köprüsüne kadar olan bin 50 metrelik bölümü tamamlandı. Çalışmalar Bahçelerarası’nda sürüyor.

Narlıdere İbrahimağa Deresi’nde ise 73 metre uzunluğunda ıslah yapılarak yağmur suyunun akışı rahatlatılacak. 3 dereye 9.2 kilometre uzunluğunda korkuluk takılacak. 3 derede yaklaşık 5 kilometre uzunluğundaki dere ıslah çalışmaları tamamlanarak dereler daha temiz, güvenli hale getirilerek taşkınların da önüne geçilmiş olacak.


CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x