Öğrenciler sınava girdi, veliler dışarıda dua etti

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 3052 kez okundu

KAHRAMANMARAŞ (CİHAN)- Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)’na günler öncesinden hazırlıklarını tamamlayan üniversite adayları, sabahın

Öğrenciler sınava girdi, veliler dışarıda dua etti
KAHRAMANMARAŞ (CİHAN)- Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)’na günler öncesinden hazırlıklarını tamamlayan üniversite adayları, sabahın ilk ışıklarıyla birlikte sınava girecekleri okullara akın etti. Sınava dakikalar kala Kahramanmaraş il merkezindeki trafikte kısa süreli yoğunluk yaşanırken, birçok veli çocuklarını araçlarıyla sınav merkezlerine taşıdı.

Sıkı güvenlik önlemleri altında giriş kapılarında üzerleri aranan adaylar, sırayla salonlara alındı. Girişte adayların kimlikleri ile sınava giriş belgeleri kontrol edilirken, saç tokası, küpe, bilezik ve saatler, görevliler tarafından çıkartıldı. Sınava sayılı dakikalar kala öğrencilerin heyecanlı oldukları görülürken, bazılarının ise rahat tavırları dikkat çekti. Sınav saatinin gelmesiyle birlikte öğrenciler 160 sorudan oluşan 160 dakikalık zorlu YGS maratonunda ter döktü.

VELİLER ÇOCUKLARI İÇİN DUA ETTİ

Okulların bahçelerini dolduran veliler ise meraklı bir bekleyiş içerisinde çocuklarının sınavı bitirmesini bekledi. Yanlarında Kur'an-ı Kerim getiren aileler, sınav süresince Kur'an-ı Kerim okudu, çocuklarının başarılı olması için dua etti.

Kahramanmaraş Lisesi'nde sınava giren torununu yalnız bırakmayan 56 yaşındaki Elife Gedik, okulun bahçesinde oturarak torunu için dua okudu. Torunu Hacı Necip’in ilk defa sınava girdiğini aktaran Gedik, “Hayalinde matematik öğretmenliği var. İnşallah kazanır. Sabahleyin birlikte okula geldik. Şimdi o içeride, ben de dışarıda sınavda iyi bir başarı elde etmesi için dua ediyorum.” dedi.

SINAVA GEÇ KALAN ADAY İÇERİ ALINMADI

Sınav yerine koşarak gelen 33 yaşındaki Ruhullah Mevlev isimli bir aday ise sınav başladıktan sonra 15 dakikalık geç kalma süresini de aştığı için salona alınmadı. Kapıdaki görevlileri uzun süre ikna etmeye çalışan Mevlev, “İnisiyatifinizi kullanın dedim kabul etmediler. ÖSYM Başkanlığını aradılar, oradan da olumsuz yanıt gelince sınava almadılar. Nüfus Müdürlüğü'nden yeni kimlik çıkarttığım için sınava geç kaldım. Hedefimde inşaat teknikerliği vardı. İnşaatta alçı sıva ustalığı yapıyorum. Amacım, bu mesleğin okulunu okuyup işimi daha profesyonel yapmaktı. Ama kısmet olmadı. Şansımı gelecek yıl yeniden deneyeceğim.” şeklinde konuştu.

EMANETÇİ TEZGAHI DOLDU

Sınava giren öğrencilerin, kimlik kontrolü sırasında cep telefonu ve anahtarlık gibi eşyalarının sınav salonuna alınmaması emanetçilerin işine yaradı. Yanında yakını bulunmayan öğrenciler, okulun bahçesindeki kantincilere özel eşyalarını 1 lira karşılığında emanet etti.


CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x