IOC Değerlendirme Komisyonu'nun toplantısına Gül de katıldı

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 129 kez okundu

İSTANBUL (CİHAN)- Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Değerlendirme Komisyonu, 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları

IOC Değerlendirme Komisyonu'nun toplantısına Gül de katıldı
İSTANBUL (CİHAN)- Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Değerlendirme Komisyonu, 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları adayları Tokyo ve Madrid’den sonra İstanbul’daki incelemelerine başladı.

IOC Başkan Yardımcısı Craig Reedie'nin başkanlığını yaptığı 13 kişilik değerlendirme komisyonu bugün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de katıldığı ilk toplantısını yaptı. Toplantıya IOC Değerlendirme Komisyonu üyeleri, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı OOC Üyesi Prof. Dr. Uğur Erdener de yeraldı.

2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'nı düzenlemeye aday kentlerden İstanbul, IOC değerlendirme komisyonu tarafından 14 tema üzerinde incelenecek. IOC Başkan Yardımcısı İngiliz Craig Reedie'nin başkanlığını yaptığı 13 kişilik değerlendirme komisyonu, vizyon, kentsel miras ve iletişim, Olimpiyat Oyunları genel konsepti, siyasi destek ve halk desteği, yasal konular, çevre, finans, pazarlama, spor ve spor tesisleri, Paralimpik Oyunları, Olimpiyat Köyü, emniyet ile güvenlik ve tıbbi hizmetler, konaklama, ulaştırma ve medya faaliyetlerinden oluşan 14 tema üzerinde incelemeler yapacak.

İstanbul'daki temaslarına başlayan komisyon, dört gün boyunca sabahları sunumları takip edecek, öğleden sonraları spor tesislerini gezecek. Komisyon, 27 Mart Çarşamba günü basın toplantısı düzenleyecek.

Değerlendirme Komisyonu, Tokyo, Madrid ve İstanbul ziyaretlerinin ardından üç aday şehir hakkında hazırlayacağı raporları temmuz ayında IOC'ye sunacak. 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'na ev sahipliği yapacak şehir 7 Eylül 2013 tarihinde Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te yapılacak 125'inci IOC toplantısında açıklanacak.
CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x