Eker: Çöpe atılan ekmek ile 500 kilometre daha duble yol yapılırdı

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 847 kez okundu

İSTANBUL (CİHAN)- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Mehdi Eker, Türkiye’de her sene 2 milyar,

Eker: Çöpe atılan ekmek ile 500 kilometre daha duble yol yapılırdı
İSTANBUL (CİHAN)- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Mehdi Eker, Türkiye’de her sene 2 milyar, her gün 6 milyon ekmeği çöpe atıldığından yakındı. Ekmek israfının ekonomiye maliyetini 1,5 milyar lira olarak açıklayan Eker, “Bu meblağ ile 500 kilometre (km) daha duble yol, onlarca havaalanı, 100 yataklı 80 hastane ve pek çok okul yapılır.” dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) tarafından tertip edilen ‘Diyette Sağlıklı Ekmek Yemek Gerek” konulu panele katıldı. Panelde buğdayın besin olarak önemini vurgulayan Mehdi Eker, ürünün beden için yararlı kepek, vitamin, mineral ve protein ihtiva ettiğini dile getirdi. Bu aralar gıda maddelerine saldırının moda haline geldiğinden dert yanan Eker, yumurta ve etin ardından buğdayın hedef alındığından şikayet etti.

Ekmeğin güvenle tüketimi adına ellerinden geleni yaptıklarını belirten Eker, “Bu çerçevede Türkiye’de ekmeğin içinde bulunan minimum kepek oranının yüzde 20 artırılması şartını koyduk. Uygulama 2012’de devreye alındı. Yine ekmekte tuz miktarını yüzde 25 indirdik. Son olarak ekmek satış alanlarına tam buğday ekmeğini bulundurma şartını koyduk.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x