Moritanya’da Türk lezzetleri şöleni

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 89 kez okundu

NOVAKŞOT (CİHAN)- Moritanya'da Türk girişimcileri tarafından açılan Burç Eğitim Kurumları, ihtiyaç sahibi öğrencilerin

Moritanya'da Türk lezzetleri şöleni
NOVAKŞOT (CİHAN)- Moritanya'da Türk girişimcileri tarafından açılan Burç Eğitim Kurumları, ihtiyaç sahibi öğrencilerin yararına, Türk yemeklerinin sergilendiği bir kermes düzenledi.

Burç Eğitim Kurumları’nın organize ettiği kermese Moritanyalı vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Novakşot Olimpiyat Stadyumu’nun bahçesinde ‘hayma’ adı verilen geleneksel çadırların altında yapılan kermes, adeta kültür şöleni havasına dönüştü.

Ülkede yaşayan Türk hanımların hazırladığı kermeste, pastadan baklavaya, lahmacundan dönere, mantıdan içli köfteye kadar bir çok Türk lezzeti sergilendi. Kermeste ayrıca, 11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nda ülkeleri Moritanya’yı temsil edecek öğrenciler, bir kez daha hünerlerini sergiledi. Gaye Erkek Lisesi öğrencilerinin sunduğu Aydın yöresi zeybek oyunu ise izleyicilerden büyük alkış aldı.

Burç Eğitim Kurumları adına açıklama yapan Genel Müdür Yardımcısı Harun Deniz, “Amacımız, kermes vesilesiyle iki kardeş toplumun birbirini daha yakından tanıma ve kaynaşma fırsatı yakalamak, Türk kültürümüzün bir parçası olan Türk mutfağını en güzel şekilde tanıtmaya çalışmaktır.”dedi. Deniz ayrıca, kermese olan ilginin Türkiye’ye olan yakın ilgi ve sevginin bir göstergesi olduğunu sözlerine ilave etti.

Moritanya’da 2004'ten beri faaliyetlerini sürdüren Burç Eğitim Kurumları, 4 okulda bin 330 öğrenciye eğitim veriyor. CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x