Perakendeciler kârsızlıktan şikayetçi

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 152 kez okundu

BURSA (CİHAN)- Bursa PERDER Başkanı Haşim Kılıç, Yönetim Kurulu Üyeleri ile gerçekleştirdiği Seçkin

Perakendeciler kârsızlıktan şikayetçi
BURSA (CİHAN)- Bursa PERDER Başkanı Haşim Kılıç, Yönetim Kurulu Üyeleri ile gerçekleştirdiği Seçkin Onur ziyaretinde kârsızlığa dikkat çekti.

Kılıç, perakende sektöründeki rekabetin hizmet dışına taşarak fiyat endeksli rekabet haline geldiğinin altını çizdi. Bursa PERDER Başkanı Haşim Kılıç, kârsızlıktan ötürü yerel marketlerin, üretici firmalarının vitrini haline geldiğini ifade etti. 2012’de sektörde karsızlığın daha da ön plana çıktığını belirten Başkan Kılıç, “Bursa PERDER olarak bu konuda üreticilerle ve tedarikçi firmalarla bir araya gelerek üyelerimizin karını bir iki puan yukarıya çıkarabilir miyiz diye mücadele ediyoruz.” dedi.

Sektörde rekabetten doğan kârsızlığa işaret ederek Rekabet Kurulu’nun bazı yaptırımları hayata geçirmesinin şart olduğunu söyleyen Kılıç, “Eğer Rekabet Kurulu’nun sektörün ana sorunu haline gelen kârsızlığa el atmaması durumunda Ankara ve Antalya’da olduğu gibi Bursa PERDER olarak, biz de 38 üyemizle kârsızlıkla ilgili bir anlaşmayı hayata geçirmeyi düşünüyoruz.” diye konuştu.

Avrupa’nın rekabetten doğan kârsızlığın farkına vararak bazı uygulamaları hayata geçirdiğini vurgulayan Kılıç, “Avrupa’nın bu konuda aldığı en önemli uygulamaların başında kendi ürünlerini satan marketlere yüzde 23’lük kâr marjının altında satamama zorunluluğunu getirdi. Türkiye’nin de bu hususta tedbir alması önemli.” ifadesini kullandı.

Sektöre ve üyelerine faydalı olabilmek için Bursa PERDER’de göreve geldiklerini ifade eden Haşim Kılıç, şöyle devam etti: “Yönetime geldiğimiz günden itibaren üye olmayan firmalarla konuşarak perakende sektörünün Bursa’daki en büyük oluşumlarından biri olan Bursa PERDER’e katmaya özen gösteriyoruz. Sektörün geleceğine katkı koymak ve uluslararası firmalarla rekabet edebilmek için güçlü olmaya ve birlikte hareket etmeye önem veriyoruz.”

Bursa PERDER’de üyelerin piyasada birbirine rakip olduğunu hatırlatan Kılıç, “Ancak burada çözüme kavuşturmaya çalıştığımız sorunlar, piyasada yerel perakendenin temsilcileri olarak hepimizin de ana sorunlarıdır. Bu sorunlara getireceğimiz çözümler kuşkusuz hepimize yarar sağlayacaktır. Bu anlamda Bursa’nın önemli tedarikçilerin başında gelen Seçkin Onur olarak sizlerin desteği bizler adına büyük önem arz ediyor.” şeklinde konuştu.

Firmalar rekabette kazanamıyorsa rekabet etmenin bir anlamı olmadığını vurgulayan Seçkin Onur Yönetim Kurulu Başkanı Aytuğ Onur, şöyle konuştu: “Sektör öyle bir hale geldi ki herkes birbirine komşu marketler açtı. Rekabette ister istemez marketçileri kârsızlığa kadar sürükledi. Hepimiz bu işi para kazanmak için yapıyoruz. Para kazanamadığınız zaman bu işleri yapmanın da pek bir anlamı yok. Bu nedenle de yerel marketçiler sektörde kârlılık adına aralarındaki buzları kırarak birlikte hareket etmeye özen göstermelidir. Bursa PERDER de bu birlikteliği sağlayabilecek önemli platformların başında geliyor.”

Seçkin Onur olarak katkı koyabilecekleri her konuda Bursa PERDER’e destek olabileceklerini belirten Aytuğ Onur sözlerini şu cümlelerle tamamladı: “Perakendecinin kazanması demek, tedarikçiler olarak bizim de kazanmamız demektir. Bu anlamda gerek eğitimler noktasında gerekse de kârsızlığın önüne geçmek adına sizlerin hayata geçirmeyi arzuladığınız projelerde bizler de elimizden gelen desteği sizlere göstermek isteriz. Özellikle Seçkin Onur’un Güney Marmara’da tedarikçisi olduğu perakendecilerle sizleri bir araya getirerek yeni üyeler kazandırmanıza da katkı koyabiliriz.” CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x