Çorlu'daki işçilerin grevi, 130 gündür devam ediyor.

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 95 kez okundu

TEKİRDAĞ (CİHAN)- Tekirdağ’ın Çorlu ilçesine bağlı Velimeşe beldesindeki Avrupa Serbest Bölgesi'nde (ASB) faaliyet

Çorlu'daki işçilerin grevi, 130 gündür devam ediyor.
TEKİRDAĞ (CİHAN)- Tekirdağ’ın Çorlu ilçesine bağlı Velimeşe beldesindeki Avrupa Serbest Bölgesi'nde (ASB) faaliyet gösteren Daiyang-SK fabrikası işçilerinin 14 Kasım 2012 tarihinde başlattığı grev 130’uncu gününe ulaştı. İşçiler grevlerine devam edeceklerini belirtti.

Grevlerine Çorlu Cumhuriyet Meydanı'nda devam eden işçiler, burada bir basın bildirisi okudu. Basın bildirisini okuyan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu üyesi Erdoğan Özer, Daiyang-SK fabrikasına, çevre ve insan sağlığı konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan uyarı geldiğini belirterek, ‘’Bilindiği gibi Çorlu Avrupa Serbest Bölgesi’nde kurulu bulunan Daiyang-SK işyerinde, sendikamız DİSK/Birleşik Metal-İş’in 14 Kasım 2012 tarihinde 130 üyesi adına başlattığı grev devam ederken, söz konusu işyerinde gerek insan yaşamı, gerekse tarımsal araziler açısından çevreye zarar verebilecek yüksek risk içeren kimyasal maddelerin uygunsuz kullanımı nedeniyle, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstanbul Teftiş Grup Başkanlığı tarafından faaliyetlerinin durdurulması yönünde bir karar verilmiştir. Daiyang-SK işverenliği ile ilgili bu gelişme bizi kesinlikle şaşırtmamıştır’’ dedi.

Kendilerinin çok duyarlı davrandığını dile getiren Özer, ‘’ DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikası olarak, toplumsal sorumluluğumuz ve sendikal anlayışımız gereği, sadece söz konusu fabrikadaki değil, onların eşleri, çocukları, yakınları ve komşuları ile birlikte tüm Çorlu halkına karşı olan yükümlülüklerimiz, bizim bu olay karşısında son derece hassas ve duyarlı davranmamızı gerektirmektedir. Bizler aynı duyarlılığı devletin yetkilileri ile Çorlu’daki tüm kamu görevlilerinden de bekliyoruz. Çünkü burada söz konusu olan bazı kişi ve kurumların anlık çıkarları değil insan hayatının kendisi başta olmak üzere tüm bir çevre ve yaşam kalitesidir’’ ifadelerini kullandı.

İşçiler, basın bildirisinin okunmasından sonra slogan atarak grev yerlerine geçti. CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x