Türkiye’de meteorolojik olaylar 766 noktadan gözleniyor

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 109 kez okundu

ADANA (CİHAN)- 23 Mart Dünya Meteoroloji günü çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Bu seneki kutlamaların

Türkiye'de meteorolojik olaylar 766 noktadan gözleniyor
ADANA (CİHAN)- 23 Mart Dünya Meteoroloji günü çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Bu seneki kutlamaların teması 'Can ve mal emniyeti için havayı gözlemek' olarak belirlendi.

Hava olaylarından kaynaklanan can ve mal güvenliğinin sağlanmasında meteorolojik tahminlerin büyük önemi var. Bu nedenle Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından ülke genelinde 766 noktadan otomatik meteorolojik gözlemleriyle hava olayları takip ediliyor. Adana Meteoroloji Bölge Müdür Vekili Mustafa Başaran, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün teknolojiyi sürekli takip ederek, her türlü meteorolojik gelişmeyi Türkiye'ye getirdiğini belirtti. Dünyada hava olayları kaynaklı can ve mal güvenliğinin sağlanması için küresel işbirliğine her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulduğunu anlatan Başaran, “Kuvvetli yağışlar ve seller, hava ve sıcak hava dalgaları, kuvvetli rüzgar ve fırtınalar dünyayı etkileyerek bizi iklim değişikliği ve iklim değişikliğinin en kötü sonuçlarına karşı uyarmaktadır. Bu bağlamda 2013 yılı ocak ayında Adana’da bölgesel tahmin ve uyarı merkezimiz faaliyetine başlamış, bütün ilçelerimizde sıcaklık, rüzgâr ve yağış tahmini yapabilir seviyeye ulaştık. Türkiye’de meteorolojik gözlemler 7 gün 24 saat aralıksız yapılıyor. Ülkemizin dört bir yanına kurulu bulunan gözlem ağı, gelişen teknolojiye paralel olarak otomatik meteorolojik gözlem sistemleriyle modernize edildir. Bugün ülke çapında 766 noktada otomatik meteorolojik gözlemiyle aktif olarak çalışmalar ve gözlemler sürmektedir. Buna ilave olarak önümüzdeki planlanan dönemde, 650 artı 350 otomatik meteorolojik gözlemiyle bin adet otomatik meteoroloji gözlem istasyonları faaliyete başlayacak.” dedi.
Adana Bölge Müdürlüğü olarak verdikleri hizmetlere de değinen Başaran, “Adana ve Mersin illerimizde kurulan iki adet Meteor FM radyo verici istasyonumuz, Mersin Limanı açıklarında 2012 yılında sabitlenen bir şamandıra otomatik meteoroloji gözlem istasyonumuz, Hatay meteoroloji radarımız, Adana’da 14 olmak üzere toplam 50 adet otomatik meteoroloji gözlem istasyonumuz hizmet veriyor. Bunun yanında atmosfere dikey olarak meteorolojik veriler sunmak üzere sondajlayan radyozonde istasyonumuz da mevcut. Ayrıca, bu toplam 50 otomatik meteoroloji gözlem istasyonuna ilave olarak, 2013 yılında ve 2014 yılında da bağlı kuruluş ve kurumlarla bağlantıya geçerek gerçek ihtiyaç sahiplerine, ihtiyaca binaen cevap verebilmek amacıyla 50 adet daha otomatik meteoroloji gözlem istasyonu kurulumu planlanıyor.” ifadelerini kullandı.

CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x