Girişimciler eğitim alıp kendi işini kuracak

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 89 kez okundu

BURSA (CİHAN)- Bursa Yıldırım Belediyesi ilçe genelinde girişimciliğin yaygınlaştırılması ve teşvik edilmesi için

Girişimciler eğitim alıp kendi işini kuracak
BURSA (CİHAN)- Bursa Yıldırım Belediyesi ilçe genelinde girişimciliğin yaygınlaştırılması ve teşvik edilmesi için Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile 2. kez uygulamalı girişimcilik eğitimi vermeye hazırlanıyor.

Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin’in makamında düzenlenen törenle KOSGEB Bursa Hizmet Merkezi Müdürü Ahmet Akdağ ile Başkan Keskin uygulamalı girişimcilik eğitimi için protokole imza attı. Başkan Özgen Keskin, 2. Kez KOSGEB ile böylesi bir protokole imza attıklarını belirterek, “2011 yılında verilen girişimcilik eğitimi sonrası KOSGEB’e başvuran 30 kişi kendi işini kurarak ülke ekonomisine katkı sağlamıştır. İnşallah bugün eğitim almaya hak kazanan 60 kişi de bu programdaki, hibe ve krediden en doğru şekilde faydalanarak ülke ekonomisine değer katar. Bizler KOSGEB ile kendi işletmesini kurmak isteyip de finans bulamayanlar için bir imkân sunmaktayız. Şimdi 60 kişi 30’ar kişilik sınıflarda 70 saat Barış Manço Kültür Merkezi’nde eğitim görecek. Sonrasında bu kursu başarıyla bitirenlere, 30 bin lira hibe verilecek, eğer bu 30 bin lira yetmezse yine kendilerine sıfır faizle ilk 2 yıl geri ödemesiz 70 bin TL vereceğiz. Damlaya damlaya göl olur. Küçük dalgalar büyük dalgalara dönüşür. Bizim toplamda vereceğimiz 100 bin lira belki de kişiye milyonlar şeklinde geri dönecek.” diye konuştu.

KOSGEB Bursa Hizmet Merkezi Müdürü Ahmet Akdağ da Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin’e teşekkür ederek, verilecek eğitimle ilgili detayları anlattı. Akdağ, şunları söyledi: “Girişimcilere verdiğimiz desteği, daha önce hayata geçirdiğimiz projelerle ortaya koymuştuk. Başta işsizlikle mücadele olmakla birlikte, bir işi başkasından çok daha iyi yapabileceğini düşünen yenilikçi, yaratıcı, belirli bir bilgi birikimine sahip, cesaretli, öz güven sahibi kişilerin başkanlarının yanında işçi sıfatıyla çalışmaları yerine kendi işlerini kurabilmeleri ve yanında birçok kişiyi istihdam edebilmelerini çok istiyoruz. Eğitim sonrasında hazırlayacakları projelerle KOSGEB’e müracaat edecek olan kadınlarımıza yüzde 70, baylara da yüzde 60 oranıyla 30 bin TL’ye kadar geri ödemesiz bir geri destek sağlayacağız. Eğer yapacakları yatırım sabit, ağır bir makine altyapısı gerektiriyorsa o takdirde kendilerine sıfır faizle, ilk 2 yıl geri ödemesiz 4 yıl vadeli 70 bin TL’ye kadar kredi imkânı ile toplamda kişiye 100 bin TL destek paketi sunmuş oluyoruz.”

60 GİRİŞİMCİYE 30 BİN TL HİBE İLE SIFIR FAİZLİ İLK 2 YIL ÖDEMESİZ 70 BİN TL KREDİ

KOSGEB Bursa Hizmet Merkezi Müdürü Ahmet Akdağ ile Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin arasında imzalanan protokol ile başlayacak. Uygulamalı girişimcilik eğitimleri sonrası kendi işini kurmak isteyen girişimcilere, 30 bin TL hibe ve 70 bin TL de -sıfır faizli ilk 2 yıl ödemesiz, 4 yıl vade ile- kredi imkânı sağlanmış olacak.

Yapılan sınavla kredi imkânından faydalanmak için başvuran 220 kişi içinden, eğitim görecek 60 girişimci seçildi. 23 Mart 2013’de Barış Manço Kültür Merkezi’nde başlayacak eğitim programı 25 Mart’ta sona erecek. CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x