Azizoğlu: Yaşadığımız coğrafya, İslâm coğrafyasıdır

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 138 kez okundu

ANKARA (CİHAN)- Uluslararası Üniversiteler Konseyi Kurucu Başkanı Orhan Hikmet Azizoğlu’nun şeref misafiri ve

Azizoğlu: Yaşadığımız coğrafya, İslâm coğrafyasıdır
ANKARA (CİHAN)- Uluslararası Üniversiteler Konseyi Kurucu Başkanı Orhan Hikmet Azizoğlu’nun şeref misafiri ve uluslararası gözlemci olarak katıldığı Arap Üniversiteler Birliği 6. Genel Kurulu, Irak’ın Erbil şehrinde yapıldı. Erbil Saad Sarayı'nda, 22 ülkenin üye olduğu birliğin kuruluna, Azizoğlu ile birlikte Türkiye’den Doç. Dr. Süha Atatüre ve Doç. Dr. M.Hasan Aslan katıldı.

Azizoğlu, Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin açılış konuşmasını yaptığı, 200 Arap üniversitesinin rektörleri, bakanlar, diplomatlar ve uluslararası akademik kanaat önderlerinin bulunduğu genel kurulla ilgili düşünce ve görüşlerini açıkladı.

'YAŞADIĞIMIZ COĞRAFYA, İSLÂM COĞRAFYASIDIR'

Yaşadığımız coğrafyanın Türk, Arap, Kürt ve Acemlerin çoğunlukta olduğu, başka etnik yapı ve inançların da bulunduğu, ortak tarih, değer, kavram ve kültürlerin paylaşıldığı İslâm coğrafyası olduğunu belirten Orhan Hikmet Azizoğlu akademisyenler, bilimadamları, yazar, düşünür, sanatçı, yani entelektüeller olarak akademik sistem veya başka şartlarla toplumların demokratik hak ve özgürlüklerinin korunması, hayat standartının yükseltilmesi, sağlık ve eğitim gibi evrensel haklarının ilerletilmesini sağlarken en önemli değerlerin ulusal değer, kavram, inanç ve kültürleri olduğunu unutmamak gerektiğini söyledi. Azizoğlu, şunları kaydetti: “Medeniyet adına veya medeniyet maskesi takarak, özellikle İslâm coğrafyasının ulusal veya genel inanç, kültür, değer ve kavramlarını önce entegrasyon, sonra yozlaştırma ve nihayetinde asimile ederek batı toplumlarının inanç, kültür, değer ve kavramlarıyla şekillendirmek evrensel hak, hukuk ve özgürlüklerle bağdaşmadığı gibi tüm insani değerlerin reddedilmesi sonucunu da doğurur.
Coğrafyamız yükseköğretimi ve akademisyenleri, tarihte olduğu gibi batı standartlarına mutlaka erişmeli, uluslarına, toplumlarına ve tüm dünyaya sınırları devletler tarafından çizilmiş ülkeler yerine, sınırları inançlar, kültürler, değerler ve kavramlarla çizilmiş, barışın ve huzurun olduğu bir dünya için çaba ve gayret sarfetmelidirler.” CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x