Gazeteci-Yazar Miroğlu: Barış sürecinde CHP ve MHP daha yapıcı olmalı

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 210 kez okundu

SAMSUN (CİHAN)- Gazeteci-Yazar Orhan Miroğlu, barış sürecinde CHP ve MHP’nin daha yapıcı ve

Gazeteci-Yazar Miroğlu: Barış sürecinde CHP ve MHP daha yapıcı olmalı
SAMSUN (CİHAN)- Gazeteci-Yazar Orhan Miroğlu, barış sürecinde CHP ve MHP’nin daha yapıcı ve etkili olması gerektiğini söyledi. Türkiye'nin büyük bir değişimden geçtiğini ifade eden Miroğlu, Türk ve Kürt toplumunu herhangi bir siyasi çözüme ikna etmek için demokratik mücadele vermenin meşru olduğunu kaydetti.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Düşünce ve Atılım Topluluğu tarafından düzenlenen 'Toprağın Üzerindeki Zenginlikler' başlıklı konferansa konuşmacı olarak katılan Gazeteci-Yazar Orhan Miroğlu, terörün bitirilmesi için sürdürülen barış sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İlahiyat Fakültesi konferans salonunda konuşan Miroğlu, Türkiye’de ulusal medyada Kürt aydını olarak söz sahibi olabilecek üç beş kişiden birisi olduğunun altını çizdi.

Karadeniz’i Diyarbakır’a bağlayacak tren projesinin barışın bir alt yapısını oluşturacağına inandığını ifade eden Gazeteci-Yazar Orhan Miroğlu, “Ben bu Kürt meselesi için dışarıdan değil, içerden konuşan birisiyim. Benim kanaatim şu ki; bugün Türk ve Kürt toplumunda herhangi bir siyasi çözüme ikna etmek için demokratik mücadele vermek tamamen meşrudur. Bu meşruiyeti sarsan tek bir şey vardır; o da şiddettir. Kürt sorunundaki en önemli engellerden birini siyasi grupların bu meseleye ulusal düzeyde kabul edilen bir konu olarak bakmamalarıdır.” şeklinde konuştu.

Konuya parti çıkarları acısından bakıldığının altını çizen Orhan Miroğlu, “Bu ise kısa vadeli günü kurtarmaya yönelik çözümleri beraberinde getiriyor. Bu süreçte CHP ve MHP daha yapıcı, daha etkili olmalıdırlar. Tabi bu tüm anlamıyla AKP’nin çözüm planını kabul edecekleri anlamına gelmiyor. Onlar da kendi çözüm planlarını oluşturmalılar ve kamuoyuna bunları sunmalıdırlar. Bu sürecin en büyük açmazı Kürtler ile Türkler arasındaki duygusal uçurumun var olmasıdır. Bu konu üzerinde maalesef ciddi bir çalışma yok. İstanbul ve İzmir belediye başkanlarının Diyarbakır Belediye Başkanı'nı ziyaret etmeleri çok önemlidir. Tarafların birbirleri ile diyalogda olmaları, acıları beraber yaşadıklarını bilmeleri ve en önemlisi de çözüm adına ortak bir ruh oluşturmaları bu süreçte kilit bir öneme sahiptir.” ifadelerini kullandı.

    Konferansa OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Aydın, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Peker, Düşünce ve Atılım Topluluğu Yönetim Kurulu Üyesi Güvenç Dinç, öğretim görevlileri ve çok sayıda öğrenci katıldı. CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x