Laiki Bankası kapanırsa, Güney Kıbrıs'ta 75 bin işletmenin mevduatları donacak

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 141 kez okundu

LEFKOŞA (CİHAN)- Güney Kıbrıs’ta yaşanan finansal krizin ana kaynağını oluşturan Laiki Bankası’nın kapanması

Laiki Bankası kapanırsa, Güney Kıbrıs'ta 75 bin işletmenin mevduatları donacak
LEFKOŞA (CİHAN)- Güney Kıbrıs’ta yaşanan finansal krizin ana kaynağını oluşturan Laiki Bankası’nın kapanması durumunda yaşanabilecekler konusunda yaşanacaklara dair analizler Rum basınında geniş yer buldu. Bu bankada devlet kuruluşlarının 192 milyon Euro mevduatı olduğuna, 75 bin işletmenin de kredi ve hesabı bulunduğuna dikkat çekildi.

Rum Fileleftheros gazetesi, Laiki Bankası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hristos Pavlos’un Rum Meclisi’ne gönderdiği mektuba dayanarak, kurtarma paketinin bankanın 3,8 milyar Euro sermayelendirilmesini öngördüğünü yazdı.

Gazete, yine mektuba dayanarak Laiki Bankası’nın sermayelendirilmemesi durumunda karşı karşıya kalacağı sonuçlara değinirken, bunun olmaması durumunda 8 milyar Euro’sunu Güney Kıbrıs’taki mevduatların oluşturduğu yaklaşık 15 milyar Euro değerindeki mevduatın donacağına dikkati çekti.

Bankada şu anda devletin, yarı devlet kuruşlarının, belediyelerin, bakanlıkların ve sosyal sigortaların 192 milyon Euro mevduatının bulunduğuna dikkati çeken gazete, yaklaşık 75 bin işletmenin de bu bankada kredi ve hesabının bulunduğunu belirtti.

Bankanın, özel müşterilerinin ise 400 bin olduğunu, müteşebbislerin ve örgütlerin günlük sermayelerine hizmet veren 91 bin cari hesap bulunduğunu yazan gazete, bankaya kayıtlı 535 ihtiyat sandığı ve 30 sigorta şirketinin bulunduğunu, bunların toplam değerinin 724 milyon Euro olduğunu da aktardı.

Gazete, bu bankaya ipotekli veya bankanın yararına alım-satım sözleşmesiyle devredilen taşınmaz mal sayısının da 35 bin olduğunu yazdı.

Habere göre bankada çalışan toplam memur sayısı 2 bin 300. Çalışanların ihtiyat sandığı miktarının toplamı ise 270 milyon Euro.

BAŞKAN YARDIMCISI İSTİFA ETTİ

Hazırlanan plan uyarınca bankanın “iyi” ve “kötü” olmak üzere bölüneceğini anımsatan gazete, Laiki Bankası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hristos Pavlos’un istifa ettiğini de yazdı. Gazete Pavlos’un, Merkez Bankası Başkanı Panikos Dimitriadis’in tutumuna destek vermesi ve diğer yetkililer tarafından eleştirilmesi üzerine istifa ettiğini belirtti. CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x