Pazar heyeti Washington’daki Türk Amerikan Kongresi’ne katıldı

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 130 kez okundu

RİZE (CİHAN)- Rize Pazar Belediye Başkanı Ahmet Basa,. Pazar Sanayici ve İşadamları Derneği

Pazar heyeti Washington'daki Türk Amerikan Kongresi'ne katıldı
RİZE (CİHAN)- Rize Pazar Belediye Başkanı Ahmet Basa,. Pazar Sanayici ve İşadamları Derneği (PASİAD) üyeleri ile birlikte Türk Amerikan Birliği ve TUSKON’un Washington’da ortaklaşa düzenlediği Türk Amerikan Kongresi’ne katıldı.

Belediye Başkanı Basa, kongre hakkında yaptığı değerlendirmede, Amerika’dan 8 senatör, 42 milletvekili, Türkiye’den 15, Azerbaycan’dan 4, Kırgızistan’dan 1 milletvekili, İstanbul ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanları, Trabzon Valisi ile çok sayıda davetlinin katıldığını söyledi.

Kongrede Türkiye’deki ‘Enerji Ticareti’ konusunun tartışıldığını ifade eden Basa, “Panelde, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, eski ABD Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, Dışişleri Bakanlığı Strateji Merkezi Başkanı Dr. Bülent Aras, İstanbul Ticaret Odası Enerji Komitesi Başkanı ve aynı zamanda TUSKON Yönetim Kurulu üyesi Ata Ceylan birer konuşma yaptı. Kongrede yer alan Demokratik Parti’den New York Senatörü Kirsten Gillibrand, “Türkler, Amerikan ekonomisine ve kültürüne çok büyük katkıda bulunuyor. Türk Amerikan toplumu Türkiye ve Amerika arasındaki ticari ve politik ilişkilerin gelişmesinde önemli rol oynuyor” diyerek ülkemizin konumuna dikkat çekti. Kongre sonrası Washington’da bulunan Türk okullarını ziyaret etme fırsatı da bulduk.” dedi.

PASİAD Başkan Yardımcısı Azmi Bul ise dernek üyelerinin katılımıyla Amerika’da çeşitli temaslarda bulunduklarını söyleyerek “Ziyaretimiz boyunca önemli konferanslara katılma fırsatı bulduk. Orada yaşayan Türk iş adamları ile biraraya gelerek ticaret noktasında Amerika’da neler yapılabileceğini konuştuk. Bazı firmalarla ön görüşmeler yaptık. Yapılan ziyaretler üyelerimiz açısında oldukça faydalı geçti.” şeklinde konuştu.
CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x