Side canavarı otu türünün yok olmaması için tüm önlemler alındı

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 97 kez okundu

ANTALYA (CİHAN)- Kaybolmaya yüz tutmuş endemik bitki türü Side canavarı otu İngilizce, Almanca

Side canavarı otu türünün yok olmaması için tüm önlemler alındı
ANTALYA (CİHAN)- Kaybolmaya yüz tutmuş endemik bitki türü Side canavarı otu İngilizce, Almanca ve Rusça yabancı dillerde asılan levhalarla koruma altına alındı.

Antalya’nın Beşi Bir Yerde Projesi kapsamında koruma altına alınan ve Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF Türkiye) 'Türkiye’nin Canı Hibe Programı' tarafından desteklenen ve Side antik kent kumul alanında boy gösteren Side canavarı otunun yetişme alanlarında doğa yürüyüşü, at, deve, motokros turları yasaklandı. Dünyada sadece Side'de yetişen endemik bitki türünün yok olmaması için Akdeniz Üniversitesi, Antalya Orman Bölge Müdürlüğü, İlçe Orman İşletme Müdürlüğü, Antalya Orkideleri ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Derneği (ANTOK) ve Side Belediyesi ortak koruma çalışmasını sürdürüyor.

Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim üyesi ve Antalya'nın Beşi Bir Yerde Projesi Yürütme Başkanı Doç. Dr. Gökhan Deniz, Side canavarı otu türünün yetiştiği alanda baskı unsurlarını ortadan kaldırmak için üç dilde uyarı levhasını diktiklerini kaydetti. Bölgede yoğun doğa yürüyüşlerinin olduğunu belirten Deniz, dünyada sadece Antalya'da yetişen 5 bitki türünün gözleri gibi korunması gerektiğini söyledi. Deniz,
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x