Ankara Büyükşehir tapusuz gecekondu sahipleri için konut üretti

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 95 kez okundu

ANKARA (CİHAN)- Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen şehir dönüşümü ve gelişimi projelerinde, belgesi

Ankara Büyükşehir tapusuz gecekondu sahipleri için konut üretti
ANKARA (CİHAN)- Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen şehir dönüşümü ve gelişimi projelerinde, belgesi olmayan vatandaşlar için üretilen bin 374 konuttan ilk aşamada 839’u, önümüzdeki pazartesi günü kura töreniyle sahiplerine teslim edilecek. Yetkililer, TOKİ ile Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokol çerçevesinde Mamak ilçesi Kusunlar bölgesinde ucuz konutlar üretildiğini belirtti.

Konutların yapımına 2010 yılında başlandığını ifade eden yetkililer, “İnşaatı tamamlanan bin 374 konuttan, belediyeyle ilk aşamada sözleşme imzalayan 839 vatandaşa teslim edilecek. Geri kalan 535 konut da sözleşme imzalamaya devam edenlere verilecek.” dedi. Dünyanın en büyük şehir dönüşümü projesi olma özelliğine sahip Yeni Mamak başta olmak üzere bütün proje alanlarında bu kapsamdaki vatandaşlarla Kusunlar'daki konutlar için sözleşme imzalandı. Dönüşüm kapsamında kalıp da tapulu arsası ya da tapu tahsis belgesi olmayan gecekonduların sahipleriyle enkaz bedelleri peşinata sayılmak üzere sözleşme yapıldı. Ardından bölgede konutlar inşa edildi. Bu durumda olan ve konut istemeyen vatandaşlara ise arsa seçeneği sunuldu ve tercih edenlerle 200 metrekarelik arsa sözleşmesi yapıldı.

Söz konusu konutlar, iki oda bir salon, 74,80 metrekare kullanım alanına sahip. Altyapısı ve çevre düzenlemesiyle yaşam kalitesi yüksek bir alan oluşturulurken 24 derslikli lise, 32 derslikli ilköğretim okulu, cami, kreş ve ticaret merkezi gibi sosyal donatı alanlarıyla bütün ihtiyaçları karşılayabilecek. CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x