Kanseri hat sevgisiyle yendi

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 956 kez okundu

KAYSERİ (CİHAN)- Kayseri’de yaşayan Sadettin Çapacıoğlu (67), neredeyse ömrünün yarısını gönül verdiği hat

Kanseri hat sevgisiyle yendi
KAYSERİ (CİHAN)- Kayseri’de yaşayan Sadettin Çapacıoğlu (67), neredeyse ömrünün yarısını gönül verdiği hat sanatına adadı. Hat yazılarını kağıda değil de ahşaba nakşeden Çapacıoğlu, yakalandığı kanseri de moralini yüksek tutarak ve sanatıyla daha yoğun şekilde ilgilenerek yendiğini söyledi.

Hat sanatı denilince akla, süslü yazı sanatı gelir. Ağırlıklı olarak Arap harfleri üzerinde uygulanmaktadır. Kayseri’de 36 yıldır hat sanatıyla uğraşan Sadettin Çapacıoğlu, oyma ve yakma tekniğiyle ayet, özlü beyitler, vecizeler, M. Akif Ersoy ve Yunus Emre gibi ünlü şairlerin dizelerini ahşap üzerine adeta nakşediyor. Ahşabı kesiyor, zımparalıyor, vernikliyor ve göze hoş gelen eserler haline getiriyor. Hattat ustası Çapacıoğlu, genellikle Osmanlı dönemi hat sanatını örnek alarak çalışıyor.

İmam hatip lisesinden öğretmeninin teşvikiyle hat sanatına başladığını anlatan Çapacıoğlu, bu yazılara sevdalandığını ve Türk-İslam kültürünü yaymak için çalışmaya devam ettiğini söyledi. Çapacıoğlu, “36 yıldır oyma ve yakma tekniğiyle ahşap üzerine hat yazıları yazıyorum. Ayet, özlü sözler ve şiirlerin yanı sıra isteğe bağlı sözleri de hat sanatıyla ölümsüzleştiriyorum.” diye konuştu.

Hat sanatına ilginin az olduğundan yakınan Çapacıoğlu, piyasayı Çin’den gelen hazır ürünlerin etkilediğini ifade etti. Bunu kültür yozlaşmasına bağlayan usta hattat, “Çin başta olmak üzere dışarıdan giren hazır ürünler, bizim el sanatlarını etkiledi. Biz bunların maliyetlerine ulaşamıyoruz. Maalesef bu sanatı ayağa düşürdüler.” dedi. Yanında çalıştıracak çırak bulamamaktan da şikayet eden Çapacıoğlu, talep olursa yanına alacağı 3 -5 kişiye mesleği öğreteceğini ifade etti.

Ömrünü hat sanatına adayan Sadettin Çapacıoğlu, yakalandığı akciğer kanserini de mesleğine duyduğu aşkla yendiğini söyledi. 2001 yılında akciğerinin beşte ikisinin alındığını anlatan Çapacıoğlu, “Yaptığım iş nedeniyle Allah ömrümü bana iade etti. Şu anda sıhhatim yerinde ve aynı işime devam ediyorum.” şeklinde konuştu. Çapacıoğlu, ömrünün sonuna kadar da bu işi yapacağını sözlerine ekledi. CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x