İHH Başkanı Yıldırım: İsrail'in özür dilemesi dünya tarihinde bir ilktir

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 144 kez okundu

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH), İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Gazze’ye giden Mavi Marmara gemisine İsrail askerlerinin baskını ve yaşanan ölümlerden dolayı Türkiye’den özür dilemesinin dünya tarihinde bir ilk olduğunu söyledi. Yıldırım, "Bu diplomatik başarıdan dolayı gerçekten çok mutluyuz." dedi.

İHH Başkanı Yıldırım: İsrail'in özür dilemesi dünya tarihinde bir ilktir
İSTANBUL (CİHAN)- İHH, İsrail'in Türkiye'den özür dilemesini Fatih'teki ana binasında değerlendirdi. İsrail'in özür dilediği ve tazminat ödemeyi kabul ettiğini ifade eden Yıldırım, "İsrail'in bu konuda özür dilemesi dünya tarihinde bir ilktir. Bu diplomasi başarıdan dolayı gerçekten çok mutluyuz. İsrail canlı yayında bütün dünyanın gözü önünde suç işlenmişti. Açık denizde uluslar arası sularda vahşice saldırarak gemideki aktivisleri kasten şehit etmiştir. İsrail hiç beklemediği bir tavırla karşılaştı. Bütün dünya ayağa kalktı. Halklar yanımızda yer aldı. Bir çok devlet tavrını ortaya koydu. O ne isterse onu yaptıracağını düşünüyordu. İsrail hiç beklemediği bir şeyle karşılaştı. Karşısında özellikle sayın Başbakanımızın ve Dış İşler Bakanımızın şartları ortaya koyması ve bu şartlar olmadan asla görüşmelerin olmayacağı demesi sonucunda İsrail bu gün özür dilemiştir." ifadelerini kullandı.

İsrail'in Türkiye'den özür dilemesindeki öneme vurgu yapan Yıldırım, "İsrail böyle bir konuda dünya tarihinde ilk defa özür dilemiştir. Bu diplomaside büyük bir başarıdır. Bu başarıdan dolayı gerçekten de çok mutluyum. Özür dilemek İsrail'in suçunu kabul ettiği anlamına geliyor. İsrail suçunu itiraf etti. Dünyadaki aktivistlerle birlikte bu suç itirafını mahkemelerde değerlendireceğiz."

İşlerinin daha bitmediğini söyleyen Yıldırım açıklamasının devamında şunları söyledi: "Abluka kaldırılmadığı için şehit aileleri buruk bir sevinç yaşıyor. Abluka İsrail'in haksız uyguladığı bir statüdür. Ambargo fiili olarak zaten kalkmıştı. Ambargonun kaldırılmasıyla Mavi Marmara büyük bir zafere imza atmıştır. İsrail bu özürden sonra ablukayı kaldıracak mı? Mücadelemiz henüz bitmedi. Daha Filistinli insanların evleri ellerinden zorla alınıyor. Mescidi Aksa'ya saldırılar devam ediyor. İnsanlar haksız yere hapishanelere alınıp işkenceye maruz kalıyor.
Bu başarıyı elde eden Sayın Başbakan'a, Dış İşleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu'na, bu konuda her zaman duyarlılığını ortaya koyan Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'e, bütün bakanlara, bütün siyasi partilere, sivil kuruluşlara, medyaya ve halkımıza çok teşekkür ediyoruz. Türkiye'nin onurlu duruşundan dolayı çok mutluyuz."
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x