Kalp sağlığının önemini 'Hayatın Armağanı' ile vurguluyorlar

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 159 kez okundu

KAYSERİ (CİHAN)- Sağlıklı yaşam konusunda toplumu bilinçlendirmek için sosyal sorumluluk projelerine öncülük eden

Kalp sağlığının önemini 'Hayatın Armağanı' ile vurguluyorlar
KAYSERİ (CİHAN)- Sağlıklı yaşam konusunda toplumu bilinçlendirmek için sosyal sorumluluk projelerine öncülük eden Memorial Sağlık Grubu, Club Bypass öncülüğünde hayata geçen 'Hayatın Armağanı Projesi' ile her yıl artan kalp hastalıklarına dikkat çekiyor.

Hayatın Armağanı Kalp Sağlığı Bilinçlendirme Projesi, Memorial Kayseri Hastanesi’nin katkılarıyla Kayserililerle buluştu. Sosyal sorumluluk projesi kapsamında, Türkiye’nin en ünlü isimleri, bypass ameliyatı sonrası hastaların bir süre göğüs kafeslerini darbelere karşı korumak için taşıdıkları kalpli yastıklara yaptıkları tasarımlar ve verdikleri mesajlarla, kalp sağlığının önemini vurguluyor. Böylelikle toplumda kalp sağlığı konusunda duyarlılığın artırılması ve kalp hastalıklarından korunmak için alınması gereken önlemler konusunda toplum bilinci oluşturmayı hedefliyor. 12 Mart Salı günü Kayseri Park Alışveriş Merkezi’nde açılışı yapılan 'Hayatın Armağanı' sergisi, 22 Mart Cuma gününe kadar ziyaret edilebilecek.

Memorial Şişli Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Bölümü ve Club Bypass Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, projeye dair şu bilgileri verdi: “Türkiye’de kalp hastalıkları yaşı giderek düşüyor, kalp krizi geçirenlerin ortalama yaşı 35- 65 oldu. Ülkemiz, 50 yaş altı kalp krizine bağlı ölümlerde Avrupa birincisi. Kadınların kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riski erkeklerle eşit düzeyde ancak menopoz dönemindeki kadınlarda risk oranı artıyor. Kalp krizinde en önemli faktörlerden biri de sigara kullanımı. Sigara içen kadınlar içmeyenlere göre 2 -6 kat daha fazla kalp krizi geçirme riski taşıyor. Evde ya da işte sigara dumanına maruz kalmak bile kalp hastalığı riskini yüzde 25-30 artırıyor. Türkiye, özellikle kadınlarda kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümler konusunda Avrupa’da en ön sıralarda yer alıyor. Toplumsal olarak kalp sağlığı konusunda farkındalık yaratıp, bu ürkütücü tabloya bir son verilmesi için bir araya geldik. Birbirinden değerli isimlerin projemize destek vermesi bizim için çok gurur verici. Bizlere destek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Kalplerimiz hayatın armağanı, ona iyi bakılmalı.” dedi.

Projeye Adnan Şenses, Arda Turan, Armağan Çağlayan, Balçiçek İlter, Bennu Gerede, Berksan, Birol Güven, Demet Akalın, Demet Akbağ, Demet Şener Kutluay, Deniz Berdan, Deniz Türkali, Dilara Endican, Dr. Neslihan İskit, Ece Vahapoğlu, Eflâtun, Emel Acar, Emre Ertürk (Emre NY), Engin Altan Düzyatan, Ender Saraç, Esin Övet, Esra Tüzün, Ezra & Tuba Çetin, Gamze Özçelik & Duygu Özçelik, Gülben Ergen, Haldun Dormen, Hülya Avşar, İbrahim Tatlıses, Metin Arolat, Metin Uca, Müjde Ar & Mehtap Ar, Murat Dalkılıç, Nebahat Çehre, Nefise Karatay, Neslihan Yargıcı, Nil Burak, Orhan Gencebay, Onur Baştürk, Osman Gidişoğlu, Oylum Talu, Ömür Gedik, Özge Özpirinçci, Özge Ulusoy, Pascal Nouma, Prof. Dr. Bingür Sönmez, Reyhan Karaca, Seda Sayan, Sema Çelebi, Sibel Tüzün, Sevda Barandır, Şebnem Özinal, Sinem Kobal, Şahika Ercümen, Tarık Ceran, Uğur Genç, Vatan Şaşmaz ve
Ziynet Sali tasarladıkları kalpli yastıklar ve mesajlar ile destek verdi. CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x