Bakan Çelik, Çin Seddi’nde

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 97 kez okundu

PEKİN (CİHAN)- '2013 Çin'de Türk Kültür Yılı' etkinliklerinin açılışına katılmak üzere Çin'in başkenti

Bakan Çelik, Çin Seddi'nde
PEKİN (CİHAN)- '2013 Çin'de Türk Kültür Yılı' etkinliklerinin açılışına katılmak üzere Çin'in başkenti Pekin'e giden Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Çin Seddi’ni gezdi.

Bakan Çelik, beraberindeki heyetle bugün dünya mirasları listesindeki Çin Seddi’ni gezdi. Bakan Çelik’e seddin girişinde ve çıkışında davul gösterisi sunuldu. Çelik ve milletvekili İdris Güllüce, bir ara davulun başına geçti. Bakan Çelik’in Çin Seddi’nin en zor tırmanılan bölümü olan Juyongguan’ı seçmesi, basın mensupları ve bazı heyet üyelerine zor anlar yaşattı. Bakan ve beraberindekiler, dinlenerek sedde tırmanmak zorunda kaldı. Çelik’e Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Murat Salim Esenli de eşlik etti.

Şanghay’a geçecek olan Çelik, şehir yetkilileri, Şanghay Uluslararası Araştırmalar Üniversitesi’nin Türkçe bölümünde okuyan 13 Çinli öğrenci ve Türk üniversite öğrencileriyle buluşacak. Ayrıca Şanghay Üniversitesi'ndeki Türk araştırmaları merkezinin de açılışını yapacak. Çinli akademisyenlerle ‘’Türkiye’nin Ortadoğu politikaları ve bölgesindeki rolü’’ yuvarlak masa toplantısına katılacak Bakan Çelik ve beraberindeki heyet, Pazar günü Türkiye’ye dönecek.

Çelik’in heyetinde, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, Grup Başkan Vekili Mahir Ünal, Türk-Çin Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Abdülkadir Emin Önen, milletvekillerinden Metin Külünk ve İdris Güllüce gibi isimler ile İzmir Valisi Cahit Kıraç ve Türkiye’den gelen bazı basın kuruluşları bulunuyor. CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x