Side Belediyesi, kullanılmayan ilkokulu kent müzesi yapacak

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 163 kez okundu

ANTALYA (CİHAN)- Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı Side'de uzun yıllar eğitim ve öğretim hizmeti

Side Belediyesi, kullanılmayan ilkokulu kent müzesi yapacak
banner136
ANTALYA (CİHAN)- Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı Side'de uzun yıllar eğitim ve öğretim hizmeti vermiş ilköğretim okulu kent müzesine dönüştürüleceği belirtildi.

Side Belediyesi, Manavgat Milli Eğitim Müdürlüğü'nden tahsis ettirdiği yarımada içinde uzun yıllar ilkokulu olarak hizmet veren binayı kent müzesi yapacağını bildirdi. Side Belediye Başkanı Abdulkadir Uçar, yaptığı açıklamada, eski ilkokul binasının kent müzesi olması için yaptıkları başvurunun Antalya Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından onaylandığını söyledi.

Başkan Uçar, restorasyon çalışmalarının başlatıldığı Side Kent Müzesi projesinin sponsorluğunu Barut Hotels Grubu'nun üstlendiğini kaydetti. Kuracakları kent müzesiyle 3 bin yıllık geçmişi ile Anadolu'nun en önemli antik liman kentlerinden biri olan Side'nin geçmişten günümüze biriktirdiği kültürel mirası korumak istediklerini belirten Uçar, kurulacak kent müzesinin aynı zamanda Side'nin kent belleğini oluşturacağını vurguladı.

Kent müzesinde 2 sergi salonu, yönetim bölümü, danışma ve kitap satış kısımlarını kapsayan giriş holü ve deponun bulunacağını anlatan Uçar, müzede heykeller, fotoğraflar yanı sıra Side Antik Kent haritası, Selimiye köyü haritası, Side ile ilgili kitaplar ve birçok görsel malzeme bulunacağını ifade etti. Uçar,
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x