Bulgaristan'ın geçici başbakanı Raykov, başmüftüyü ziyaret etti

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 117 kez okundu

SOFYA (CİHAN)- Bulgaristan'da geçici hükümet Başbakanı Marin Raykov, Bulgaristan Başmüftüsü Mustafa Hacı'yı makamında

Bulgaristan'ın geçici başbakanı Raykov, başmüftüyü ziyaret etti
SOFYA (CİHAN)- Bulgaristan'da geçici hükümet Başbakanı Marin Raykov, Bulgaristan Başmüftüsü Mustafa Hacı'yı makamında ziyaret etti.

İkili görüşme esnasında farklılığa karşı saygılı davranma ve hoşgörü gibi değerlerin üzerinde duran Raykov, Bulgaristan'daki Müslümanların,etnik yapıları fark etmeksizin Bulgaristan ulusunun bölünmez bir parçası olduğunu kaydetti.

Sosyal imtihan döneminde; dinin bir araç olarak kullanılmasının radikalleşmeye neden olabileceğini aktaran başbakan, böyle bir sürece Bulgaristan devletinin izin vermeyeceğini kaydetti. Eski yıllarda yaşananlarla insanların korkutulmaması gerektiğini söyleyen Raykov, “Geçmişteki yaraların suistimal edilmesine izin vermeyeceğimizi bilmenizi isterim.” dedi.

Başbakan Raykov'a ziyaretinden dolayı teşekkür eden Mustafa Hacı, Raykov'un bu adımıla ülkedeki Müslümanlara karşı saygısını ortaya koyduğu belirtti. Hacı, “Bulgaristan'daki İslam, dışarıdan gelen radikal akımlara tamamen yabancıdır. Bulgaristan'daki toplumdan bir parça olarak Müslümanlar da diğer Bulgarlar gibi aynı problemlerle mücadele etmektedir.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x