Almanlar 60 kişilik heyetle İzmir’e çıkarma yaptı

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 107 kez okundu

İZMİR (CİHAN)- Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), Almanya ile İzmir arasında ekonomi köprüsü

Almanlar 60 kişilik heyetle İzmir'e çıkarma yaptı
İZMİR (CİHAN)- Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), Almanya ile İzmir arasında ekonomi köprüsü kuruyor. Bir hafta içinde Bavyera Eyaleti Başbakan Yardımcısı Martin Zeil’in ardından Baden Wurttemberg Eyaleti Başbakan Yardımcısı, Maliye ve Ekonomi Bakanı Dr. Nils Schmid başkanlığında siyasetçi ve işadamlarından oluşan 60 kişilik heyet, İzmir’de işbirliği fırsatları aradı. EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Almanlara yatırım çağrısında bulunurken İzmir’de gıdadan tekstile, otomotivden makine ve elektroniğe, yenilenebilir enerji ve petrokimyadan inşaata kadar 67 sektörde ortak çalışmalar yapılabileceğini bildirdi.

Heyetle biraraya gelen Yorgancılar, Türkiye ile Almanya’yı “bir elmanın iki yarısı” olarak nitelendirirken Türkiye’nin AB üyeliği ve İzmir’in EXPO 2020 adaylığına da destek istedi. Misafirlerine İzmir’in yatırım avantajlarını anlatan Yorgancılar, Türkiye’deki 5 bin 138 Alman şirketinden 437’sinin bu şehirde faaliyet gösterdiğine dikkat çekti. Almanya ile İzmir arasında 2,03 milyar dolarlık dış ticaret hacmi bulunduğunu, Almanya’daki 3 milyon Türk nüfusundan 450 bin kadarının Baden Württemberg'de yaşadığını hatırlatarak, “Almanya'da yaşayan Türk vatandaşları, 70 bine yakın işletmeye ve 35 milyar Euro civarında iş hacmine sahip ve 350 bin kişiye istihdam sağlıyor. Baden Württemberg eyaletinin Türkiye’ye yaptığı ihracat, yaklaşık 3 milyar Euro seviyesinde. Almanya'nın Türkiye'ye yaptığı ihracatın yüzde 14'ünü tek başına, Baden Württemberg gerçekleştiriyor.” diye konuştu.

‘KÜRESEL OYUNCU OLMAK İSTİYORUZ’

EBSO Başkanı Yorgancılar, AB’nin geçmişe takılıp kalmanın değil, ortak geleceği inşa etmenin projesi olduğunu vurgulayarak, “Biz küresel bir oyuncu olmak istiyoruz ve bunda da Almanya’nın bugüne kadarki desteği bizim için önemli. Türkiye ile Almanya’nın, Avrupa kıtasının gerek stratejik gerek ekonomik meselelerde küresel düzeyde oynayacağı rolü güçlendirebilecek iki ülke olduğuna inanıyoruz.” dedi. Türkiye’nin, AB ile ilişkilerinde üçüncü ülkelerle yapılan anlaşmalara dahil edilmediği için yüksek gümrük tarifelerine maruz kaldığına da dikkat çeken Yorgancılar, şöyle konuştu: “Bu nedenle AB’nin üçüncü ülkelerle yaptığı serbest ticaret anlaşmaları sürecine ülkemizin bir an evvel dahil edilmesini istiyoruz. Avrupa Komisyonu, ABD ile serbest ticaret müzakerelerinin başlaması için AB üyesi ülkelerden yetki istedi. Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı için müzakere yetki çerçevesi üzerinde anlaşıldığı belirtilen son çalışmalarla anlaşmanın AB’ye yılda 119 milyar Euro, ABD’ye 95 milyar Euro ekonomik katkı sağlayabileceği konuşuluyor. Anlaşma, Gümrük Birliği nedeniyle Türkiye açısından ayrı bir önem taşıyor.”

'İZMİR’DE YATIRIM YAPILACAK ÇOK FIRSAT VAR'

İzmir’in İtalya ile Çin arasındaki en büyük sanayi üretimi kapasitesine sahip, Türkiye’nin üçüncü büyük şehri olduğuna dikkat çeken Ender Yorgancılar, tarıma dayalı sanayi, giyim, lojistik, kimya, otomotiv ve yan sanayi, yenilenebilir enerji, endüstriyel makine, havacılık ve savunma sanayisi, endüstriyel havalandırma, şehir dönüşümü, turizm ve fuarcılık alanlarında büyük potansiyel bulunduğu bilgisini verdi. İzmir’in bilim ve teknoloji üretimi için gerekli altyapı ve insan kaynağına da sahip olduğunu kaydederek, “Dokuz üniversitemiz var. Ar-ge faaliyetleri desteklenmekte. İzmir’de 300 gün güneş var. Özellikle güneş, rüzgar ve jeotermal gibi yenilenebilir enerji alanlarında yatırım yapabilecek çok fırsat var. Çandarlı Limanı, dünyanın en büyük 10 limanından birisi olacak. Petkim, 5,5 milyar dolarlık yatırım yapıyor. Almanya’nın teknoloji konusundaki birikimini, burada birlikte yapacağımız yatırımlarda değerlendirebiliriz. Belediyemiz, 110 bin metrekare kapalı alana sahip fuar kuruyor. Almanya da fuarcılık konusunda büyük bir tecrübeye sahip. Yeni fuar alanında sizlerle işbirliğine hazırız.” diye konuştu. CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x