Boğazlıyan’da pancar üreticileri tohum konusunda bilgilendirildi

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 108 kez okundu

YOZGAT (CİHAN)- Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesinde Efe Tarım’ın ev sahipliğinde pancar çiftçilerine yönelik bilgilendirme

Boğazlıyan'da pancar üreticileri tohum konusunda bilgilendirildi
banner136
YOZGAT (CİHAN)- Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesinde Efe Tarım’ın ev sahipliğinde pancar çiftçilerine yönelik bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Boğazlıyan İtfaiye Çay Bahçesi’nde düzenlenen toplantıya Fransız pancar tohumu firması SYNGENTA Satış Genel Müdürü Ahmet Kulualp ve Türkiye Distribütörü Mustafa Doğankaya ile Efe Tarım yetkilisi Ahmet Deniz, Boğazlıyan Belediye Başkanı Mustafa Özdal, Ziraat Odası Başkanı İsmet Alparslan, oda başkanları, belde belediye başkanları, ziraat mühendisleri ve çiftçiler katıldı.

Fransız pancar tohumu firması SYNGENTA Satış Genel Müdürü Ahmet Kulualp, yaptığı açıklamada kök çürüklüğü ve yaprak leke hastalığına karşı dayanıklı tohumların kullanılmasına özen gösterilmesi gerektiğine dikkati çekti. Pancar çeşitlerinden dozer çeşidi tohumunun kök çürüklüğüne ve yaprak leke hastalığına karşı yüzde yüz dayanıklı olduğunu, ayrıca polar oranının da yüksek olduğunu vurgulayan Kulualp, bu pancar çeşidinin hem hastalıklara iyi geldiğini hem de polar oranını yükselttiğini belirtti. Verim sıkıntısı olmayan ama polar sıkıntısı olan çiftçilere dozer tohumunu tavsiye eden, Kulualp,
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x