Mermer ve doğaltaş fuarı İzmir’e 80 milyon lira kazandıracak

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 116 kez okundu

İZMİR (CİHAN)- Dünyanın en büyük üç mermer fuarı arasında gösterilen Uluslararası Doğaltaş ve

Mermer ve doğaltaş fuarı İzmir'e 80 milyon lira kazandıracak
İZMİR (CİHAN)- Dünyanın en büyük üç mermer fuarı arasında gösterilen Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı (MARBLE), 27-30 Mart 2013 arasında 19. defa açılacak. Kültürpark’taki fuara bu yıl 38 ülke ve 41 şehirden, yerli ve yabancı toplam bin 182 firma katılacak. MARBLE 2013’ün, şehre 80 milyon liralık ekonomik katkı sağlaması bekleniyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, fuarla ilgili basın toplantısında, MARBLE Türkiye’nin her yıl büyüyerek devam ettiğini söyledi. Bu büyümenin yeni fuar alanı yapımı konusunda kendilerini teşvik ettiğini belirterek, 19 yıl önce düzenlenen ilk MARBLE ile birlikte sadece birkaç ilde faaliyet gösteren sektörün bütün ülkeye yayıldığını vurguladı. Kocaoğlu, sektörün neredeyse sıfır ithalatla çalışmasından dolayı ülke ekonomisindeki cari açığın kapatılmasına doğrudan etki yaptığına işaret etti. Fuarın sadece İzmir değil, Türkiye ekonomisi açısından da önemli olduğunun altını çizerek, “19 yıl önce düzenlenen ilk MARBLE’ın ardından katılımcı sayısı ve ihracat birbirine paralel gitti. Her katılımcı sayısına karşılık 1 milyon dolar ihracat yapıldı. Alanımızın küçük olmasından dolayı fuarı büyütemediğimiz için son yıllarda ihracat, katılımcı sayısını geçti. Mermer ve doğaltaş sektörü, Büyükşehir Belediyesi ve İZFAŞ’ı motive ediyor. Katılım talebinin giderek artması, bizi yeni fuar yatırımına yöneltti. Şimdi yeni fuar merkezimizin önemli bir bölümünü MARBLE 2014’e yetiştirmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

FUARA 80 TIR İLE 13 BİN TON DOĞALTAŞ GETİRİLDİ

Yoğun talep üzerine blok ve stantlar için yaklaşık bin 500 metrekare yeni alan tahsis edildi. Mevcut beş kapalı holün yanısıra Kültürpark’ta 7 bin 200 metrekarelik dört adet geçici prefabrik ünite inşa edildi. Günde ortalama 80 TIR’ın malzeme taşıdığı fuara işlenmiş, yarı işlenmiş ve ham olmak üzere yaklaşık 13 bin ton doğaltaş geldi. Yeni taş örneklerinin ilk lansmanının yapıldığı, yeni teknoloji ürünlerinin sektör temsilcileriyle buluştuğu ve özel mimari projelerde kullanılan taş uygulama seçeneklerinin sergilendiği MARBLE, 2013 yılında da katılımcılara ve doğaltaş sektörüne önemli iş imkanları sağlayacak.

Dört gün sürecek MARBLE 2013'te yurtiçi ve dışından gelen katılımcı ve ziyaretçiler, şehir merkezindekilerin yanısıra çevre ilçelerdeki otellerde de konaklıyor. Fuara 5 bini aşkın profesyonel ziyaretçi bekleniyor. Ayrıca ABD, Almanya, Belçika, Brezilya, Kanada, Çin, Mısır, Fransa, Yunanistan, Hong Kong, Hindistan, Irak, İran, İtalya, İspanya, Japonya, KKTC, Kore, Kuzey İrlanda, Libya, Makedonya, Mauritius, Umman, Polonya, Portekiz, Katar, Romanya, Rusya, San Marino, Suriye, İsveç, Hollanda, BAE, Ukrayna, Birleşik Krallık, Ürdün, Çek Cumhuriyeti ve Tayvan’dan firmalar katılıyor. Sergilenecek doğaltaşlar ise Adana, Afyonkarahisar, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karaman, Kayseri, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Nevşehir, Osmaniye, Sakarya, Sivas, Tokat, Trabzon, Uşak, Van ve Yalova'dan geliyor. CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x