Medvedev-Barroso ile konferansa katıldı; Kıbrıs’da Rusya dikkate alınmalı

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 143 kez okundu

MOSKOVA (CİHAN)- Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, AB Komisyon Başkanı Jose Manule Barroso ile

Medvedev-Barroso ile konferansa katıldı; Kıbrıs'da Rusya dikkate alınmalı
MOSKOVA (CİHAN)- Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, AB Komisyon Başkanı Jose Manule Barroso ile birlikte Moskova’da düzenlenen “Rusya-AB: Ortaklık Fırsatları” adlı konferansa katıldı. Medvedev, Kıbrıs Rum Kesimi’nde yaşanan mali krizin çözümünde Rusya dahil tüm tarafların yer alması gerektiğini söyledi.

Rum Kesimi bankalarında off-shore hesaplarında 50 milyar dolara kadar mevduatı olan Rus sermayesi adada yaşanan mali krizi en az zararla atlatmaya çalışıyor. AB’nin önerdiği mevduatlardan yüzde 10’a kadar vergi alınması önerisinin Rum parlamentosu tarafından reddedilmesinin ardından, Rum Kesimi Maliye Bakanı Michalis Sarris ve beraberindeki heyet iki gündür Moskova’da kredi desteği için çalışmalarını sürdürüyor. Sarris yaptığı açıklamada bugün de çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti.

Konferansta bir konuşma yapan Medvedev, AB’nin çözüm sürecinde Rusya dahil tüm tarafları dikkate alması gerektiğini söyledi. Rusya Başbakanı, “Mevduatlardan vergi alınması saçma bir teklif. IMF ve diğer uluslar arası organizasyonlar güven yokluğunun çağdaş mali krizler açısından temel gerekçe olduğunu tekrar anlıyor.” dedi.

Barroso da konferansta yaptığı konuşmada Avrasya Ekonomik Topluluğu’nun (EurAsEc) kendi bölgesinde korumacı bir ekonomik modeli teşvik etmemesi gerektiğini söyledi. Barroso, “Bölgesel entegrasyon projeleri dengeli olmalı. Avrupa Birliği bu konuda önemli tecrübelere sahip. Rusya ve EurAsEc’le tecrübelerimizi paylaşmaya hazırız.” ifadelerini kullandı.

Kommersant gazetesine özel konuşan Barroso, Rusya’nın yolsuzluk, kara para ve insan hakları ihlalleri ile mücadelesinin vize düzenlemelerinde olumlu katkı sağlayacağını söyledi.

Barroso, “Vize konularının düzenlenmesinde olumlu gelişmeler sağlıyoruz. Vizesiz seyahat için ortak adım atılıyor. Ancak Rus ortaklarımızın yolsuzluk ve kara para ile mücadelesi önemli. İnsan haklarının güvenceye alınmasına önem veriyoruz. Birlikte çalışalım ve başaralım…” çağrısında bulundu.
CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x