Hacı Kemal Erimez Yurdu'nda Çanakkale ruhu yaşandı

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 85 kez okundu

SAKARYA (CİHAN)- Çanakkale Deniz Zaferi’nin 98. yıldönümü Sakarya Akyazı ilçesi Hacı Kemal Erimez

Hacı Kemal Erimez Yurdu'nda Çanakkale ruhu yaşandı
SAKARYA (CİHAN)- Çanakkale Deniz Zaferi’nin 98. yıldönümü Sakarya Akyazı ilçesi Hacı Kemal Erimez Yurdu'nda kutlandı. Programa konuşmacı olarak Tarihçi - Yazar Murat Duman katıldı.

Türkiye’de son yıllarda en fazla ziyaret edilen yerlerden biri Çanakkale Şehitliği olduğunu belirten Duman, ”Mehmet Âkif’in ifadesiyle yedi düvele karşı mücadele ettiğimiz yarımadadaki şehitlik, mübarek bir mekân. Savaşta en çetin muharebelerin yaşandığı, dünya tarihinde kara, deniz, hava ve denizaltı savaşlarının aynı anda yaşandığı ilk cephe Çanakkale cephesi olmuştur. Burada kazanılan moral, Milli Mücadele’ye de zemin hazırlamış ve Cumhuriyet’i kuran kadro bu cephede savaşmıştır.” dedi.

Çanakkale Cephesi’ndeki savaşın acımasızca yaşandığı şehitlik gezilerin bir gün olarak gezilmesinin az olduğunu dikkat çeken Tarihçi Duman ”Tarihin gördüğü en büyük savaşlardan birinin yaşandığı Çanakkale Cephesi’nde ziyaret edilen her mekân, o günlerden bugüne çok şeyler fısıldıyor. Bununla birlikte geniş zaman dilimlerinde yapılacak ziyaretlerle, siperlerinden tabyaların içlerine, çıkarma yapılan kıyılardan kale ve anıtlara kadar teferruatlı gezmek, tarih şuuru kazanma adına çok faydalı oluyor.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x