Aksaray’dan Fas’a ticaret köprüsü

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 171 kez okundu

AKSARAY (CİHAN)- Aksaray Girişimci İşadamları Derneği (AGİAD) Fas'a iş gezisi düzenledi. Fas’taki yatırım

Aksaray'dan Fas'a ticaret köprüsü
AKSARAY (CİHAN)- Aksaray Girişimci İşadamları Derneği (AGİAD) Fas'a iş gezisi düzenledi. Fas’taki yatırım imkanlarını yerinde inceleyen heyet, Kazablanka ve Marakeş'te görüşmeler yaptı.

Kazablanka Belediyesi'nin, 200 bin konutluk projesini yerinde gören iş adamları, Fas'ın 2001-2002 yılında Türkiye'nin inşaat sektöründe yakaladığı ivmeyi yakaladığını ve diğer şehirlerde de cazip iş fırsatları olduğunu gözlemlediklerini ifade ettiler. Özellikle Türk yatırımcılar için imkanların açıldığı Fas'ta, Fransız ve İtalyan firmalarının ciddi işler yaptığı, ancak son dönemdeki Arap yarımadası ve Afrika'daki hareketlerin etkisi ile Türk insanının yatırım yapması için uygun zemin oluştuğu Faslı yetkiler tarafından da vurgulandığı belirtildi.

İnşaat sektörü bazında boya, parke, duvar kağıdı önde gelen ihtiyaçlardan olduğu, tekstil sektöründe ise deri ürünlerinin revaçta olduğu belirtildi. İşlenmiş deri ürünleri, hazır giyim ve perakende olarak Avrupa'nın çeşitli markalarının da üretim üssü olan Fas Kuzey Afrika ülkeleri arasında en ciddi yatırım potansiyeli olan ülke olarak görünüyor. İş adamları, gezinin son gününde tarihi ve turistik mekanlar ile Fas'taki Türk okullarını görme imkanı da buldu. CHP milletvekili ve eski Genel Başkanı Deniz Baykal'ın da ziyaret ettiği okulda, Türkiye'nin Fas konsolosu ve Faslı bakanlar ile birlikte Fas Türkçe Olimpiyatları finallerini de izleme fırsatı bulan iş adamları, okulların birer gönüllü elçi vazifesi gördüğünü, burada bulunan 12 Türk okulunun iş adamlarının önünü açtığını dile getirdiler.
CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x