Burç penceresinden Türk misafirperverliğini tanıdılar

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 135 kez okundu

ADANA (CİHAN)- Eğitimde kaliteyi arttırmayı ve Avrupa boyutunu güçlendirmeyi hedefleyen ‘hayat boyu öğretme

Burç penceresinden Türk misafirperverliğini tanıdılar
ADANA (CİHAN)- Eğitimde kaliteyi arttırmayı ve Avrupa boyutunu güçlendirmeyi hedefleyen ‘hayat boyu öğretme programı’ olarak öne çıkan; ‘Comenius Programı’ kapsamında Adana’ya gelen Avrupalı öğretmen ve öğrenciler, kente hayran kaldı. Burç Vural Anadolu ve Fen Lisesi'nce ağırlanan konuklar, Türk misafirperverliği ile ağırlandı.

Özel Burç Vural Anadolu ve Fen Lisesi’nin de proje ortağı olduğu; ‘Comenius Programı’ kapsamında, Polonya, Almanya, Danimarka, Romanya, Litvanya ve Bulgaristan’dan gelen 33 kişilik heyet, bir dizi ziyaret ve temaslarda bulundu. Kentin tarihi ve kültürel mekanlarını gezip, sanayi tesislerinde incelemelerde bulunan yabancı konuklar, Adana’ya adeta hayran kalırken, bol bol fotoğraf çekip, görüntü alarak yaşanılan anı da ölümsüzleştirdi.

KISA METRAJLI FİLM ÇEKTİLER
Projenin Adana bölümünde çevresel olaylara olan duyarlılığın arttırılması ve enerji tasarrufunun sağlanmasına yönelik 4 ayrı kısa metrajlı film çekimi de Özel Burç Vural Anadolu ve Fen Lisesi’nde gerçekleştirildi. Film çekiminde kullanılan kostümler Adana Gösteri Sanatları Merkezi Tiyatrosu’ndan sağlandı. Yabancı konuklar daha sonra Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’ne de bir ziyaret gerçekleştirdi. Burada Yağmur Mobilya, Yilsan Plastik Ambalaj, Güney Enerji, Güney Çelik ve Aslanlar Alüminyum bünyesindeki Assolar Vakumlu Tüp Yapım Tesisleri gezildi.

BALIK SAĞMAİŞLEMİNİ GÖRDÜLER
DSİ 6. Bölge Müdürlüğü’nü de ziyaret eden öğrenciler, burada Bölge Müdürü Nevzat Aksu ile de bir araya geldi. Balık üretme tesislerinde özel olarak balık sağma işlemine tanık olan konuklar, ardından elektrik trafolarının üretim çalışmalarını da yerinde görüp, kurum yetkililerinden de bilgi aldı. Günün sonunda heyet, Nevzat Aksu tarafından verilen akşam yemeğine katıldı.

EKOTEPE’DE ZİYARET VURAL’DA EĞLENCE
‘Comenius Projesi Heyeti’nin Adana’daki ziyaret ve temasları ile ilgili olarak organizasyonu üstlenen Burç Vural Anadolu ve Fen Lisesi İngilizce Öğretmeni Fuat Özmen, gerçekleştirilen şehir gezisindeki bilgilendirici dokümanların sağlanması ve rehber tahsisi konusunda da İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Nuh Yıldız’a katkı ve destekleri nedeniyle teşekkür etti. Yabancı konuklar, Salbaş’ta bulunan‘Ekotepe’de öğle yemeği de yerken, akşam da Burç Vural’da kendileri için özel olarak düzenlenen eğlence programına katıldı.

KIZKALESİ’NİN ÖYKÜSÜNÜ DİNLEDİLER
Konukların ziyaretleri sadece Adana ile de sınırlı kalmadı. Mersin ve Tarsus’ta tarihi ve kültürel yerleri gezen konuklar, tarihi Kızkalesi’nin de öyküsünü dinlediler. Özel Burç Vural Anadolu ve Fen Lisesi’nin ev sahipliği ve organizasyonundan duydukları memnuniyeti dile getiren heyet, Adana’daki temaslarını tamamladıktan sonra da haziran ayında Bulgaristan'da buluşmak üzere ülkelerine uğurlandı.
CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x