Et ve Et Ürünleri Tebliği’nden üretici memnun ’

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 125 kez okundu

İSTANBUL (CİHAN)- Et Üreticileri Birliği (ETBİR) Başkanı Mustafa Bılıkçı, Et ve Et Ürünleri

Et ve Et Ürünleri Tebliği'nden üretici memnun '
İSTANBUL (CİHAN)- Et Üreticileri Birliği (ETBİR) Başkanı Mustafa Bılıkçı, Et ve Et Ürünleri Tebliği’ni bir milat olarak yorumladı. Mustafa Bılıkçı, tebliğ ile pastırma, salam, sosis, sucuk gibi ürünlerin içeriğinin dengeleneceğini; bunlara ucuz et ve et ürünü karıştırılamayacağını dile getirdi.

Tebliğde kırmızı – beyaz et karşımının sınırlandırıldığını aktaran Mustafa Bılıkçı, “Burada kırmızı etle üretilen ürünlerde beyaz et kullanılamayacağı ancak beyaz etle üretilen ürünlerde kırmızı et de kullanılabileceği ancak ürün isminde bunun belirtilemeyeceği beyan ediliyor. Ürün ismi ‘piliç/hindi sosis, salam, ısıl işlem görmüş sucuk’ olarak kalmak kaydıyla ürüne dilendiği takdirde dana eti ve yağı da katılabilecektir. Dolayısıyla kırmızı/beyaz et oranı yüzdesinin ölçülememesi nedeniyle sıkıntılar önlenip piliç – hindi ağırlıklı ürünlerinde ürün kalitesini artırmak için dana eti kullanmak isteyen üreticiye de kısıtlama getirilmemiştir.” ifadelerini kullandı.

Basın toplantısı ile Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliği’ni değerlendiren Bılıkçı, “Belge ile çocukların ve ailelerin güvenle tüketebileceği uygun ürünlere ortam oluşturuldu.” dedi.

Uygulamanın ardında durduklarına işaret eden ETBİR Başkanı Bılıkçı, denetimlerin artıralarak tebliğin suistimale açık alanlarının kapatılması temennisinde bulundu. Bılıkçı, yeni tebliğ ile kırmızı et ve kırmızı et ürünlerinde fiyat değişimi görülebileceğni vurguladı. Bu durumun kalifiye üretim ve yeni yatırımlarla zaman içinde dengeleneceğine temas etti.
CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x