6 milyon tarım işçisi de iş sağlığı ve güvenliği kapsamına alındı

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 123 kez okundu

ANKARA (CİHAN)- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

6 milyon tarım işçisi de iş sağlığı ve güvenliği kapsamına alındı
ANKARA (CİHAN)- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı arasında imzalanan protokolle artık milyonlarca tarım işçisi de iş sağlığı ve güvenliği kapsamına girdi. Protokolün 5 milyon 900 bin civarında tarım işçisini kapsadığını belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, bu anlaşma ile tarım işçilerinin karşılaştığı, sağlık sorunları, eğitim sorunları ve beslenme sorunları gibi sorunların ortadan kalkacağını bildirdi.

Tarım sektörüne yönelik yapılan protokolün değerlendiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de tarım sektöründe karşılaşılan sorunlara değinerek, iş sağlığı ve güvenliğinin önemine dikkat çekti. Tarım sektörünün büyüdüğünü ifade eden Çelik, bu büyümenin bedelinin insan sağlığı olmaması gerektiğini, acıların, ölümlerin tarımın bereketini kaçırmasına müsaade etmeyeceklerini söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı arasında ‘Tarımda İş Sağlığı ve Güvenliği Protokolü’ imzalandı. Protokolün yine tarafları arasında Ankara Üniversitesi, Harran Üniversitesi ve Çukurova Üniversitesi yer alıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda gerçekleşen imza törenine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Fatih Acar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Mahmut Mirmahmutoğulları, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar ile Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş katıldı.

EKER: 6 MİLYON 100 BİN TARIM İŞÇİSİ VAR

İmzalanan protokolle ilgili bilgi veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, protokolün tarımın verimliliği ve tarımda çalışan milyonlarca insanını iş sağlığı ve güvenliği açısından çok önemli olduğunu söyledi. Türkiye’de 25 milyon çalışanın olduğunu, bunun da her 4 kişiden 1’inin tarımda çalıştığını belirten Bakan Eker, bu oranın çok yüksek olduğunu, ABD’de 100 kişiden 1’inin, AB ülkelerinde ise 100 kişiden 4’inin tarımda çalıştığını ifade etti. Bu rakamın Türkiye’nin sosyo ekonomik durumu ile ilgili olduğunu aktaran Eker, 6 milyon 100 bin kişinin tarımda çalıştığına kaydetti.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x