Lewis: Türkiye global ekonomide giderek daha büyük bir aktör oluyor

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 136 kez okundu

İZMİR (CİHAN)- IMF Türkiye Direktörü Mark Lewis, Türkiye ekonomisinin temellerinin güçlü olduğunu, global

Lewis: Türkiye global ekonomide giderek daha büyük bir aktör oluyor
İZMİR (CİHAN)- IMF Türkiye Direktörü Mark Lewis, Türkiye ekonomisinin temellerinin güçlü olduğunu, global ekonomide giderek daha büyük bir aktör olduğunu söyledi. Yaşar Üniversitesi’nin düzenlediği, “İstikrar mı İstihdam mı?” konulu konferans için İzmir’e gelen Lewis ve ILO Türkiye Direktörü Ümit Efendioğlu, daha önce düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı. Direktör Lewis, Türkiye’nin 2008 yılında IMF’den borç almayı kestiğini, danışmanlık, küresel ve finansal politikalarla ilgili görüş alışverişininse devam ettiğini belirterek, “Türkiye’nin 10 yılda iş gücü üretkenliği yüzde 3 büyüdü. Dünya standartlarına göre bu iyi bir durum. Türkiye ile bilgi alışverişi, ülkesel, bölgesel ve küresel istişarelerimiz devam edecek sürecek.” dedi. Üye ülkelerin yaşadığı ekonomik krizlere acil destek sağlamak amacıyla IMF’nin oluşturduğu 400 milyar dolarlık fona, 37 ülkeyle birlikte Türkiye’nin de katkı sağladığını belirterek, bu katkıyı takdir ettiklerini söyledi.

IMF’nin, Türkiye’nin ekonomik istikrarıyla hızlı ekonomik büyümesine önem verdiğini dile getiren Mark Lewis, büyümenin sürdürülebilir olması için birikimlerin arttırılarak yatırımların desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Gelişmiş ülkelerin yaşadığı ekonomik krizlerin ardından yeni arayışlar ortaya çıktığını, bu süreçte IMF’nin de üyesi olan 188 ülkede büyüme odaklı kazanımlarla hem istihdamı hem de işgücü kalitesinin arttırmanın öncelikli hedef olarak ortaya koyulduğunu vurguladı. Türkiye ekonomisinin gösterdiği gelişmelerle kamu harcamaları ve bankacılık sistemindeki iyileşmeleri anlatan Lewis, “Yatırımların arttırılması için tasarruf gerekiyor. Eğer yeterince iç tasarrufunuz yoksa dış tasarrufa başvurursunuz, Türkiye’nin iç ve dış tasarruf dengesini iyi sağlaması, verimlilik ve rekabetçilik alanında gelişmesi göstermesi gerekir.” diye konuştu.

Direktör Efendioğlu da Türkiye’nin ucuz işgücü yerine kaliteli, sendikal örgütlenmeleri yaygınlaştıran ve çalışanların haklarının korunduğu istidamı arttırması gerektiğini vurgulayarak, kadın istihdamının da artması gerektiğine işaret etti. Basın toplantısının ardından düzenlenen konferanstaki sunumda ise Türkiye’deki genç kadınların yüzde 50’sinin âtıl durumda olduğu uyarısında bulunarak, kadın işgücünün arttırılması gerektiğini bildirdi. Ümit Efendioğlu, Türkiye’nin cari açık probleminin ekonomiyi kırılgan hale getirdiğini sözlerine ekledi. CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x