‘Müslüman devletler heyecanını Çanakkale’ye borçludur’

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 144 kez okundu

ANTALYA (CİHAN)- Eğitmci-yazar Vehbi Vakkasoğlu, bugün Müslüman milletlerin meydana getirdiği devletlerin hepsinin heyecanını,

‘Müslüman devletler heyecanını Çanakkale'ye borçludur'
ANTALYA (CİHAN)- Eğitmci-yazar Vehbi Vakkasoğlu, bugün Müslüman milletlerin meydana getirdiği devletlerin hepsinin heyecanını, Türkiye Cumhuriyeti'nin 'önsözü' olarak tanımladığı Çanakkale Savaşı'na borçlu olduklarını söyledi.

Antalya’da, Kepez Belediyesi tarafından 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 98. yıldönümü sebebiyle ‘Bir Destandır Çanakkale’ konferansı düzenlendi. Erdem Bayazıt Kültür Merkezi’ndeki konferansa konuşmacı olarak eğitimci-yazar Vehbi Vakkasoğlu katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından, Çanakkale Şehitleri için okunan Kuran-ı Kerim ile başlayan konferansta, Kaymakam Mehmet Ali Özyiğit ve Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ile çok sayıda davetliye hitap eden Vakkasoğlu, konuşmasına ‘Nedir bu Çanakkale?’ sorusuyla başladı. Çanakkale Savaşı’nın bilinen ve bilinmeyen yönlerini dinleyenlerle paylaşan Vakkasoğlu, Çanakkale Savaşı diye bilinen olayın 14 ay 14 gün süren savaşlardan oluştuğunu anlatarak, “Şimdi gençler, ‘Çanakkale Savaşı’nda dedelerimiz zafer kazanmış’ diyor. Bu kadar kolay mı? Çanakkale savaşlarından söz etmemiz lazım. 1915’de düşmana karşı Çanakkale’yi geçilmez kılamasaydık, bu millet esareti tatmış olacaktı. Bir kere esareti tattı mı hürriyet, istiklal, bir varlık gösterme gayreti asla olmazdı.” dedi.

Çanakkale zaferinin, cumhuriyetin ön sözü, başlangıcı ve temeli olduğunu ifade eden Vakkasoğlu, “Başkumandanından son kumandanına, erine, neferine, topçu zabitine kadar hepsi de Çanakkale zaferinin kahramanlarıdır. Bugünümüzü o şehitlere, o gazilere borçluyuz ve biz bunu hiç unutmayacağız. Unutmayalım ki, Çanakkale zaferimiz sadece bize bu güzelliği kazandırmadı. Bugün yeryüzünde Müslüman milletlerin meydana getirdiği devletlerin hepsi heyecanını Çanakkale’ye borçludurlar.” diye konuştu. Konferansın sonunda Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, teşekkür ettiği Vehbi Vakkasoğlu’na çiçek verdi.

CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x