Bahadıroğlu: Çanakkale orantısız güce, imanın ve hayatın meydan okuduğu bölgedir

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 119 kez okundu

AMASYA (CİHAN)- Tarihçi yazar Yavuz Bahadıroğlu, Çanakkale Zaferi'nin aradan geçen zamana rağmen Türk

Bahadıroğlu: Çanakkale orantısız güce, imanın ve hayatın meydan okuduğu bölgedir
AMASYA (CİHAN)- Tarihçi yazar Yavuz Bahadıroğlu, Çanakkale Zaferi'nin aradan geçen zamana rağmen Türk milletine hala ışık tuttuğunu söyledi.

Turkuaz Akademik Kariyer Merkezi ve Amasya Üniversitesi Öğrenci Konseyi tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘Çanakkale Zaferi’ konulu konferansta tarihçi ve yazar Yavuz Bahadıroğlu konuştu.

Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen programa katılan Bahadıroğlu, “Türkiye topraklarının altında milyonlarca şehidin imzası olduğunu vurguladı. Bahadıroğlu, aradan yaklaşık 100 yıl geçmesine rağmen 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin Türk milletine hala ışık tuttuğunu belirtti.
Bahadıroğlu şunları kaydetti, “Dünyanın en etkili toplarıyla donatılmış dünyanın en güçlü zırhlıları, Çanakkale sırtlarına siperlenmiş kardeşlerin imanını delmek için üzerine ateş yağdırırken, Çanakkale’yi savunanların etnik kimliklerini merak etmiyordu. Ayrıca hiç kimse kendi etnik kökeninin derdinde, davasında değildi. Tarih bizim ortak değerimizdir. Türkün, Kürdün, Lazın, Çerkezin, Abazanın, kısacası 20 milyon kilometrekarelik Osmanlı coğrafyasında yüzyıllar boyu ruh ve beden gibi birlikte yaşamış, aynı amaca hizmet etmiş, Çanakkale’de de ezan ve bayrak için canlarını hiçe saymış şehit olmuş kişilerindir bu ülke. Uğruna ittifak edebileceğimiz değer hükümlerine ihtiyacı var bu milletin. Birlik ve beraberliğimizin de adresidir Çanakkale Zaferi. Aynı amaçla yaşamış, aynı amaçla savaşmış ya da aynı amaçla gazi veya şehit olmuş insanlar, uğruna öldükleri amaç etrafında bütünleşmiş müşterek hedefe yürek yüreğe yürümüş insanlar bizimde önderimiz ve birlik beraberlik adresimizdir. Ayrıca Çanakkale orantısız güce, imanın ve hayatın meydan okuduğu bölgedir.”
Program sonunda Amasya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Murat Gökdere, Tarihçi-Yazar Yavuz Bahadıroğlu’na düzenlenen program anısına plaket taktim etti. Programa akademik ve idari personelin yanın sıra çok sayıda üniversite öğrencisi katıldı. CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x