'Teröre 400 milyar dolar harcamasaydık milli gelir kişi başı 25 bin dolardı'

26 Nisan 2013 Cuma 15:32
Bu haber 85 kez okundu

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Mersin Milletvekili Ahmet Tevfik Uzun, son 30 yılda terörle mücadeleye harcanan 400 milyar dolar, ekonomiye kazandırılmış olsaydı, bugün kişi başına milli gelirin 25 bin dolara ulaşacağını söyledi. Terörden...

'Teröre 400 milyar dolar harcamasaydık milli gelir kişi başı 25 bin dolardı'
banner136
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Mersin Milletvekili Ahmet Tevfik Uzun, son 30 yılda terörle mücadeleye harcanan 400 milyar dolar, ekonomiye kazandırılmış olsaydı, bugün kişi başına milli gelirin 25 bin dolara ulaşacağını söyledi.

Terörden dolayı Türkiye’nin 30 yıldır zaman kaybı yaşadığını kaydeden Uzun, ”Bu çözüm süreci ile birlikte bu kayıp ortadan kalkacağını ve Allah’ın izni ile Türkiye’yi kimsenin tutamayacağını kaydetti.
AK Parti ilçe teşkilatının danışma meclis toplantısında konuşan Mersin Milletvekili Ahmet Tevfik Uzun, çözüm süreci ile birlikte ortaya konacak olan birlik ve beraberlik ile 30 yılın kaybını kısa sürede kapatacaklarını vurguladı.
Çözüm sürecinde hiçbir tavizin ve mutabakatın verilmediğini anlatan Uzun şunları söyledi; “Bundan dolayı şu çözüm sürecinde herkesin attığı adıma dikkat etmesi gerekir. Geçenlerde Mersin’de esnaf ziyaretinde bir vatandaş ben yıllardır burada ikamet ediyorum ve Güneydoğuluyum. Ben dükkanıma Türk bayrağını asamıyordum. Çünkü BDP sempatizanı olanlar baskı yapıyordu. Bu 23 Nisan’da ise göğsümü gere gere Türk bayrağını dükkanıma astım ve hiç kimse 'bir şey diyemedi' dedi. Bunlar memleketimiz adına sevindirici şeyler. Şu an çözümü konuşmak toplumsal mutabakatın sağlanması vatandaştan gelen beklenti açısından çok olumlu bir hava oluşturdu” ifadesini kullandı.

Çözüm süreci ile birlikte Siirt Botan Çayı'nda rafting yapıldığını vurgulayan milletvekili Uzun, ”Terör döneminde ise oralara kimse giremiyordu. Artık bu süreçle birlikte insanımız rahatça gezebiliyor. Bu durum 76 milyon vatandaşımız adına sevindirici bir durum. Bundan sonra ülkemizde terör bitecek. Nasıl ki, bin yıldır Türk, Kürt, Laz, Arap, Çerkez, Arnavut ,Alevi ve Sünnisi ile yaşadıysak tekrar kardeşçe beraber yaşayacağız. Çözüm sürecinde akil insanlarımız sürece katkıda bulunmak için ülkenin her tarafını geziyor. Kardeşliğimizi kimse bozamaz." şeklinde konuştu.

Yeni anayasa ile ilgili yine toplumsal mutabakatın sağlanması gerektiğini vurgulayan Uzun, "Ülkenin şu an en önemli meselesi yeni anayasa çalışması olacak. Yapılacak olan yeni anayasa, partilerin çoğunluğuyla Meclis'ten geçmiş olsa bile halkın onayına sunmak gerekir. Bunun için ise referandum yaparak halkın onayına sunmak, anayasanın meşruiyeti adına çok önemli.” diye konuştu.

Mut AK Parti ilçe başkanı Veli Şıkşık ise çözüm sürecine en çok destek veren ilçe olduklarını vurguladı.

Mut Belediye Başkanı Murat Orhan da, Hz. Ali’nin gönül vermezsen gönül alamasın sözünü hatırlatarak, ”Biz gönül insanlarıyız. Parti olarak insanlarımıza gönül vererek hizmet ediyoruz." diye konuştu.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x