TÜYAP, Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’ne talip oldu

26 Nisan 2013 Cuma 15:28
Bu haber 137 kez okundu

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, TÜYAP Fuarcılık’ın Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’ne talip olduğunu açıkladı. Murzioğlu, TÜYAP ile görüşmelerin devam ettiğini belirterek, Samsun’un...

TÜYAP, Samsun Fuar ve Kongre Merkezi'ne talip oldu
banner136
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, TÜYAP Fuarcılık’ın Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’ne talip olduğunu açıkladı. Murzioğlu, TÜYAP ile görüşmelerin devam ettiğini belirterek, Samsun’un fuarcılıkta birçok şehirden daha avantajlı olduğunu kaydetti.

STSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, yaklaşan oda seçimleri öncesinde ASKON Samsun Şubesi’ni ziyaret etti. Ziyarette ASKON Şube Başkanı İrfan Şenocak ile bir araya gelen Murzioğlu, haziran ayında inşaatı tamamlanacak olan Samsun Fuar ve Kongre Merkezi ile ilgili önemli bir bilgi açıkladı. Murzioğlu, TÜYAP’ın Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’ne talip olduğunu ve görüşmelerin devam ettiğini belirtti. Bu gelişme, iş dünyası açısından heyecan oluştururken, kente büyük katkı sağlayacağı konusunda ortak kanaate varıldı.

Ziyarette konuşan Başkan Salih Zeki Murzioğlu, Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nin tanıtım ve atılım merkezi olacağını, açılışın ardından fuarcılık faaliyetlerinin artacağına inandığını söyledi. Merkeze talip olan TÜYAP ile görüşmelerin sürdüğünün altını çizen Murzioğlu, Samsun’un yakın gelecekte önemli bir avantaja sahip olacağını vurguladı. Samsun’u Karadeniz’e bağlantısı olan ülkelerde tercih edilen bir merkez yapacak pek çok kazanımlarının bulunduğu söyleyen Murzioğlu, karşı sahillerindeki bürokratik engellerin zaman içerisinde aşılacağını bildirdi.

Samsun’un ihracattaki payının şu an istenen düzeyde olmadığını hatırlatan Salih Zeki Murzioğlu, “Bunun nedeni ihracatçı bazı büyük firmaların merkezlerinin Samsun’da olmamasıdır. Bu firmaların merkezlerinin Samsun’ da olması için ciddi girişimlerde bulunduk. Samsun ticaretinin önündeki diğer engel de yurt içinde pek çok ilden direk uçak seferlerinin olmamasıdır. Önümüzdeki yıllarda bilhassa tarım ve hayvancılık üretiminde sağlanan hibe ve destekler neticesinde artarak önemli bir ihracat payı oluşturacağına ve Samsun’un imkanlarını ve birikimlerini değerlendirerek ihracatta beklenen rakamsal düzeyi tutturacağına inanıyorum.” şeklinde konuştu.

BAVUL TİCARETİ BİLE ÖNEMLİ

ASKON Samsun Şube Başkanı İrfan Şenocak da ihracatın artırılmasına ve Krosnodar’ a planlanan uçak seferlerinin hayata geçirilmesi noktasında yapılacak çalışmalarda birlikte hareket edebileceklerini belirtti. Şenocak, "İllaki konteynır mal satacağız diye kendimizi şartlandırmamalıyız. Bavul ticareti ile bile yapılacak satışları önemli kabul etmeliyiz. Bu bağlamda Samsun halkını karşıya taşımak için büyük gayret sarf edilmeli. Türkiye’nin dünya çapındaki en önemli fuar markası sayılan TÜYAP’ın Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’ne talip olması da çok önemli." ifadelerini kullandı.

ASKON Şube Başkanı Şenocak, oda seçimlerinde STSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu’na başarılar diledi.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x