İlkadım Seçim Kurulu, seçim listesi ilanı itirazını reddetti

26 Nisan 2013 Cuma 15:13
Bu haber 263 kez okundu

İlkadım İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı’nda (STSO) askıda bulunan seçim listelerinin eksikliğinin tespiti ve yeniden ilanı talebini reddetti.STSO Başkan adaylarından Servet Keskinsoy’un oda hakkındaki...

İlkadım Seçim Kurulu, seçim listesi ilanı itirazını reddetti
banner136
İlkadım İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı’nda (STSO) askıda bulunan seçim listelerinin eksikliğinin tespiti ve yeniden ilanı talebini reddetti.

STSO Başkan adaylarından Servet Keskinsoy’un oda hakkındaki bazı iddialarına yönelik yaptığı başvuruyla ilgili İlkadım İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı, kararını verdi. Başkanlık, Keskinsoy’un Samsun Ticaret ve Sanayi Odası hakkındaki bazı iddialara yönelik dilekçesini haksız bularak, reddetti.

İlçe Seçim Kurulu, askıda ilan edilen seçim listesi ile seçim kurulunca kesinleştirilen listelerin aynı olmadığı, seçim kurulunca ilan edilmek üzere kesinleştirilen listelerin 301 seçmenden oluştuğu, buna karşılık askıda bulunan listede 281 seçmenin yer aldığı, seçimlerin açık ve aleni güvenilir olması kuralına aykırı bir durumun söz konusu olduğu iddialarının tespiti için iş adamı Servet Keskinsoy’un başvurusunu değerlendirdi.

İlkadım İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı, 25 Nisan 2013 tarihli 2013/21 nolu kararında redde ilişkin “İlkadım İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’nda görev yapan 3 kişi odaya gönderilmiş, 20. meslek grubuna ait olan listelerin asılı olup olmadığı, üye sayısının kaç kişi olduğunun tespiti yaptırılmış, yapılan incelemede 20. meslek grubuna ait listelerin asılı bulunduğu, üye sayısının da 301 olduğu tutulan tutanaktan anlaşılmıştır. Dolayısıyla herhangi bir eksikliğin bulunmadığı bu haliyle tespit edilmiştir. Kaldı ki; seçim listeleri 10-11-12 Nisan 2013 tarihlerinde ilan edilmiş olup, 2 gün itiraz süresi 14 Nisan 2013 tarihinde sona ermiştir. Listelerin 15 Nisan 2013 pazartesi günü kesinleştirildiği seçime İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’nca bulunan kesinleşmiş 20. meslek komitesinde bulunan 301 kişilik liste ile gidileceği açıktır. Dolayısıyla talepte bulunanın itirazı seçim listelerine itiraz olarak değerlendirilmiş olsa bile itiraz süresinin geçmiş olduğu sabittir.” ifadelerine yer verdi.

İlkadım İlçe Seçim Kurulu, isteğin yerinde bulunmayıp talebin reddine, kararın bir örneğinin ilgiliye tebliğine, bir örneğinin de Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı’na gönderilmesine evrak üzerinde kesin olarak karar verildiğini kaydetti.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x