OSTİM Endüstriyel Tasarım ve Mühendislik Merkezi açıldı

26 Nisan 2013 Cuma 12:06
Bu haber 118 kez okundu

Ankara'da Ortadoğu Sanayi ve Ticaret Merkezi (OSTİM) merkezi bünyesinde 4 mühendislik ve 4 endüstriyel tasarım firmasının bir araya gelmesiyle kurulan OSTİM Endüstriyel Tasarım ve Mühendislik Merkezi törenle hizmete girdi.         OSTİM...

OSTİM Endüstriyel Tasarım ve Mühendislik Merkezi açıldı
Ankara'da Ortadoğu Sanayi ve Ticaret Merkezi (OSTİM) merkezi bünyesinde 4 mühendislik ve 4 endüstriyel tasarım firmasının bir araya gelmesiyle kurulan OSTİM Endüstriyel Tasarım ve Mühendislik Merkezi törenle hizmete girdi.

        OSTİM Finans ve İş Merkezi’nde (OFİM) oluşturulan, 8 firmanın faaliyet göstereceği merkezin açılış törenine AK Parti Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Ercan Candan, Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Asım Balcı, OSTİM Yönetim Kurulu üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

        Törenin açılış konuşmasını yapan OSTİM Endüstriyel Tasarım ve Mühendislik Merkezi Direktörü Berna Dalaman, OSTİM’li firmaların üretimde çıtasını yükselttikten sonra ulusal projelerin altına imza atmak istediklerini söyledi.

        “ESAS KATMA DEĞER TASARIMDA”

        OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ise sözlerine tasarımın önemini vurgulayarak başladı. Üretilen değerin gelir paylaşımında; tasarlayanların yüzde 70, üretenlerin yüzde 20, çalışanların da yüzde 10 pay aldığı bilgisini veren Aydın, OSTİM firmalarının üretenler kısmında bulunduğunu ve onların tasarım aşamasına çıkması için merkezin kurulduğunu belirtti.

        Aydın, şunları kaydetti: “Esas kakma değer tasarımda. Buradaki firmalarımızla beraber Türkiye’nin metrolarını, otomobillerini, iş makinelerini, fabrikalarını yapacağız; hayalimiz bu şekilde. OSTİM’in bütün sistemlerini, takımlarını, tezgâhlarını, çalışanlarını, mühendislerini kendi elemanları gibi çalıştıracak bir beyin oluşturmuş olduk. Bunun bir de sanal dünyada uygulaması olacak. Sanal dünyada da OSTİM’in bütün imkânlarını içine alan, buradan sistemler üretebilecek bir altyapıyı da oluşturacağız. Bu nedenle bu merkez bizim için çok önemli.”

        "TÜRKİYE’NİN MİLLİ MARKALARA İHTİYACI VAR"

        OSTİM Teknoloji AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Sedat Çelikdoğan da marka çıkarmanın yolunun tasarımdan geçtiğine işaret etti. Ülkelerin gücünün üretim olduğunu ve şu anda üretimde en düşük katma değerle çalışıldığını anımsatan Çelikdoğan, "Tasarımınızı yaparsanız katma değeriniz yüksek olur. OSTİM’de bir üretim kabiliyeti var. Sanayicimizin tasarım aşamasında ki ihtiyaçlarına bütün disiplinlerde bu merkezle cevap vereceğiz. Ürünlerin geliştirilmesi için iki husus var; yerli mi olacaksınız milli mi olacaksanız. Eğer marka çıkarmak istiyorsanız tasarımın sizin olması lazım. Tasarım sizin değilse milli marka çıkarmanız mümkün değil. Milli marka çıkarmak için burayı kurduk. Türkiye’nin milli markalara ihtiyacı var." dedi.

        Merkezdeki firmalar için ilk etapta iki proje tasarlandığını anlatan Çelikdoğan, “Metro aracı ve elektrikli araçta marka olmak için yola çıkıldı. Burada da mühendislik ekibimiz ana mühendislik grubu olacak. Bu metodun hem maliyet hem de kalite açısından daha yüksek olduğuna inanıyorum.” diye konuştu.

        "ANKARA İÇİN DE ÖNEMLİ"
        Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Asım Balcı ise yüksek katma değerli ürünler üretmenin yolunun tasarımdan geçtiğini belirterek, “Tasarım ve mühendisliği birleştiren bu merkez inanıyoruz ki sadece OSTİM için değil Ankara için de önemli sonuçlar doğuracaktır. Bu bakımdan buranın verimli bir şekilde kullanılmasını diliyoruz.” şeklinde konuştu.

        "ÖZGÜN İMALAT İÇİN TASARIM"
        
        AK Parti Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Ercan Candan ise özgün üretimin tasarımla gerçekleşeceğini vurguladı. Candan, “Katma değerin artması aynı zamanda kaliteli ve özgün imalat yapmanızdan kaynaklanıyor. Özgün üretimi ise tasarlayarak yapacaksınız, mühendislik ve tasarımı birleştireceksiniz. Bu merkezi açmakla çok büyük bir boşluğu doldurmuş oluyorsunuz. Emeği geçenleri tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x