'İzmir’in En Güzel Renkleri', ödüllerini eski Bakan Günay’dan aldı

26 Nisan 2013 Cuma 12:04
Bu haber 131 kez okundu

İzmir’in güzelliklerini gelecek nesillere aktarmak amacı ile düzenlenen 4. Ulusal İzmir’in Renkleri Resim Yarışması'nın birincileri, ödüllerini Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay’dan aldı. Duayen eğitimci merhum Necdet Doğanata...

'İzmir'in En Güzel Renkleri', ödüllerini eski Bakan Günay'dan aldı
İzmir’in güzelliklerini gelecek nesillere aktarmak amacı ile düzenlenen 4. Ulusal İzmir’in Renkleri Resim Yarışması'nın birincileri, ödüllerini Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay’dan aldı. Duayen eğitimci merhum Necdet Doğanata anısına düzenlenen yarışma, Günay’ın katılımıyla renklendi. Yarışmaya bu yıl, 11 şehirden 154 sanatçı, toplam 282 eserle katıldı.

Türk milletinin sanatçı karakterinin yansıtılmasında böyle bir yarışmanın büyük önem taşıdığını belirten Yrd. Doç. Dr. Gülnur Erciyeş, Doğanata’nın da dünyanın sanatla ancak yaşanabilir olacağı görüşünü sık sık dile getirdiğini aktardı. 2013-2014 döneminde İzmir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde de eğitim vermeye başlayacaklarını belirten Erciyeş, “Dünyayı güzelleştirmenin de en az bilim üretmek ve teknoloji geliştirmek kadar önemli olduğunu belirten Necdet Doğanata, 'Yaşam mücadelesi veren insanın ruhu, gerginlikler ve olumsuzluklarla yoruluyor, yaralanıyor. Oysa dünyayı yaşanılabilir kılmanın temelinde sanat yatıyor. Renkleriyle, müziğiyle, edebiyatı, şiiri, görselliğiyle sanat insanları umutlu kılıyor, tedavi ediyor, gelecek günlere hazırlıyor.' derdi. Onun bu görüşünden hareketle Güzel Sanatlar Fakültemiz'de Sinema Televizyon ve Görsel İletişim Tasarımı bölümlerinde eğitime başlayacağımızı müjdelemekten kıvanç duyuyorum. İzmir Üniversitesi, bilim dünyasına olduğu kadar bundan sonra sanat dünyasına da katkılarıyla adını duyuracak.” şeklinde konuştu.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x